کاربر طلایی

PDA

مشاهده کامل : اشنایی با خواص ميوه ها و سبزيجات


S@eed_strong
15-02-2009, 01:54
آشنايي با خواص آلبالو


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8704/albalo-2-0411-as.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=60012)
خواص‌خوراکی‌ها- آلبالو يا به قول فرنگي‌ها همان گيلاس ترش (sour Cherry) از ميوه‌هاي فصل تابستان است كه هم به صورت خام به عنوان ميوه، مورد استفاده قرار مي‌گيرد و هم از آن در غذاها، دسرها و شيريني‌هاي مختلف فصل استفاده مي‌كنند. البته از مربا و شربت خوشمزه آن نيز نمي‌توان به‌راحتي گذشت؛ به خصوص اينكه شربت آلبالو خاصيت عطش‌زدايي نيز دارد.

درضمن، بعضي‌ها براي رفع تشنگي، آب آلبالو را به شربت آن ترجيح مي‌دهند. از طرف ديگر، اين ميوه طبيعتي سرد دارد؛ بنابراين خوردن آن به افراد گرم‌مزاج توصيه مي‌شود. به‌طوركلي آلبالو، سرشار از ويتامين‌ها و املاح معدني گوناگوني به خصوص ويتامين C و مقداري سديم، منيزيم، پتاسيم، مس و روي است.


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8704/albalo-0411-as.jpg
خواص درماني:

- آلبالو باعث كاهش فشار خون مي‌شود، بنابراين مصرف آن براي افرادي كه داراي فشارخون بالايي هستند مفيد است؛ علاوه بر اين، غلظت خون را كم مي كند و براي رفع مشكل كم‌خوني توصيه مي‌شود.

- آلبالو خاصيت صفرابري دارد و به دفع سنگ كليه و كيسه صفرا كمك مي‌كند. البته مي‌گويند اگر آب يا مرباي آلبالو با كمي رازيانه مخلوط شود، براي دفع سنگ مثانه و رفع‌سوزش مجاري ادرار مفيد است.

- اين ميوه، نيروبخش بوده است و اثر ضدعفوني‌كننده بر روده‌ها دارد و در ضمن ورم معده را نيز كم مي‌كند.
- آلبالو به طور كلي براي درمان رماتيسم، تصلب شرايين، ‌نقرس و پيوره دندان مفيد است.
- با توجه به اينكه آلبالو قندخون را كاهش مي‌دهد، ديابتي‌ها مي‌توانند آن را باخيال راحت مصرف كنند.
- اين ميوه ادرارآور بوده ، براي رفع ورم كليه مفيد است.

- چاق‌ها نيز مي‌توانند با خوردن آلبالو خودشان را لاغر كنند. علاوه بر اين، آلبالو چربي خون را نيز پايين مي‌آورد.

S@eed_strong
15-02-2009, 01:54
آشنايي با خواص زردآلو


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8704/apricot-2-0430-as.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=61954) خواص‌خوراکی‌ها- زردآلو يكي از خوشمزه‌ترين ميوه‌هاي فصل تابستان است كه معمولا 2 يا 3 نوع آن در بازار يافت مي‌شوديكي از انواع آن‌ شكر پاره است كه همان طور كه از نامش پيداست، طعمي بسيار شيرين دارد. نوع ديگر آن قيسي است كه به اندازه بقيه انواع زردآلو فراواني ندارد ولي خشك شده آن به راحتي مي‌توان يافت. به طور كلي زردآلوي خشك شده - يا همان برگه زردآلو - يكي از خوش‌ طعم‌ترين اجزاي آجيل شيرين است.
خواص غذايي
زردآلو داراي طبيعتي سرد و تر است كه البته نوع شيرين آن خاصيت گرم‌تري دارد. اين ميوه مقوي و لذيذ سرشار از ويتامين‌هاي A، C و گروه B است و مواد معدني مختلفي شامل كلسيم، منيزيم، فسفر، پتاسيم، گوگرد، سديم و مقدار كمي مس، آهن و روي نيز دارد. زردآلو و به‌خصوص برگه خشك شده آن
(به صورت خيس خورده) ملين است. مغز شيرين هسته زردآلو نيز مقوي و مغذي است و طبيعتي گرم وخشك دارد؛ در ضمن مواد پروتييني، چربي، قند، ويتامين A و آنزيم‌هاي مختلفي نيز در آن وجود دارد.
نكته: زردآلو را بدون هسته و در سايه خشك كنيد. زردآلوهايي كه با دود گوگرد خشك مي‌شوند، اگرچه رنگ زيباتري دارند ولي مضر هستند.
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8704/apricot-0430-as.jpg
خواص درماني
- زردآلود به علت دارا بودن ويتامين‌ B براي درمان بيماري‌هاي عصبي، روحي و رواني، خستگي، بي‌خوابي و فراموشي مفيد است.
- زردآلو خاصيت آرام‌بخشي و نشاط‌آوري دارد؛ در ضمن خوردن آن به آنهايي كه ناراحتي‌هاي قلبي دارند نيز توصيه مي‌شود.
- اين ميوه عطش را از بين مي‌برد و دفع كننده صفرا، اسيد معده و پاك‌كننده خون و همچنين تنظيم‌كننده فشار خون (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=32044)است.
- به خاطر وجود آهن در زردآلو، مصرفش براي درمان كم خوني نيز توصيه مي‌شود.
- شما مي‌توانيد التهاب معده‌تان را با خوردن زردآلو كاهش دهيد؛ البته توجه داشته باشيد كه زردآلو ميوه‌اي نفخ‌آور است و از طرف ديگر خوردن مغز هسته آن، نفخ‌ را از بين مي‌برد؛ پس ميوه را همراه با مغز هسته‌اش بخوريد.
- به آن دسته از افرادي كه در معده‌شان احساس سوزش مي‌كنند يا از ناراحتي‌هاي كبدي در رنج هستند توصيه مي‌شود كه زردآلو نخورند.
- مصرف مغز هسته زردآلو به‌عنوان داروي سينه‌درد، سرماخوردگي و نيز براي تقويت عمومي بدن و همچنين افزايش نيروي جنسي توصيه مي‌شود

S@eed_strong
15-02-2009, 01:55
آشنايي با خواص بادام


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8705/badam-58-gh.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=62788) خواص‌خوراکی‌ها- بادام يك غذاي پرچربي است كه بر خلاف ديگر غذا‌هاي چرب نه تنها براي سلامتي خطري ندارد، بلكه آن را تضمين مي‌كند.چربي موجود در بادام از جنس همان چربي است كه در روغن زيتون وجود دارد و به همين دليل پزشكان آن را براي سلامتي قلب مفيد مي‌دانند. به گفته آنها، بادام مي‌تواند سطح كلسترول بد خون را پايين بياورد و از اين طريق ريسك بيماري‌هاي قلبي را كاهش مي‌دهد.
بادام منبع غني ويتامينD، منيزيم و پتاسيم است و مي‌تواند در محافظت از بدن در مقابل ابتلا به ديابت موثر باشد. يكي ديگر از ويژگي‌هاي بادام اين است كه نه تنها به كاهش وزن كمك‌مي‌كند، بلكه از بازگشت مجدد وزن اضافي هم جلوگيري مي‌نمايد.
متخصصان مي‌گويند، پروتئين موجود در يك فنجان بادام از يك عدد تخم مرغ بيشتر است و خوردن آن در تامين پروتئين بدن نقش زيادي دارد. گفتني است كه بادام با وجود حجم كم، انرژي زيادي دارد و مي‌تواند به عنوان يك ميان وعده مناسب مورد استفاده قرار گيرد.

S@eed_strong
15-02-2009, 01:55
آشنايي با خواص آناناس http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8706/ananas-630-gh.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=67683)
خواص‌خوراکی‌ها- در حالي كه روز به روز تعداد ميوه‌هايي كه خاصيت ضد سرطاني دارند، افزايش مي‌يابد، دانشمندان آناناس را نيز جزء ميوه‌هاي ضد سرطان طبقه‌بندي كرده‌اند.اين در حالي است كه تاثير آناناس در مورد افزايش كارايي سيستم ايمني بدن از ديرباز شناخته شده بود و پزشكان همواره توصيه مي‌كنند كه بيماران پس از عمل‌هاي جراحي يا دچار شدن به بيماري‌هاي عفوني آناناس مصرف كنند.
دانشمندان مي‌گويند در آناناس نوعي ماده وجود دارد كه عملكرد پروتئيني را كه در 30 درصد سرطان‌ها دخيل است، متوقف كرده و قادر است سيستم ايمنى بدن را براى هدف قرار دادن و نابود ساختن سلول هاى سرطانى تحريك كند.
اين خاصيت آناناس به ويژه در مورد سرطان سينه، ريه، روده بزرگ، تخمدان و سرطان پوست به اثبات رسيده است. گفتني است آناناس حاوي کربوهيدرات ، پروتئين ، چربي و آب است .
همچنين کلسيم، فسفر، آهن، منيزيم، پتاسيم، سديم و منگنز از ديگر املاح و مواد معدني تشكيل دهنده آناناس به شمار مي‌آيند. آناناس منبع غني از ويتامين C بوده و حاوي ويتامين A و B1 و B2 است.

S@eed_strong
15-02-2009, 01:55
آشنايي با خواص موز
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8704/banana-49-gh.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=59591) خواص‌خوراکی‌ها- موز از آن دسته ميوه‌هايي است كه مصرف آن براي همه افراد از پير و جوان گرفته تا ورزشكار، توصيه مي‌شود. اين ميوه غني از انرژي، منبع سرشاري از پتاسيم است. اين ماده معدني به حفظ تعادل فشار خون و عملكرد قلب كمك شاياني مي‌كند.
پزشكان مي‌گويند، يك موز متوسط 467 ميلي‌گرم پتاسيم و تنها يك ميلي‌گرم سديم دارد و به همين دليل خوردن روزانه يك موز، از بالا رفتن فشار خون جلوگيري مي‌كند.
از سوي ديگر ميزان فيبر موجود در موز بسيار قابل توجه است و اين در حالي است كه تحقيقات نشان مي‌دهد خوردن ميوه‌هاي غني از فيبر از ابتلا به بيماري هاي قلبي جلوگيري مي‌كند.
اخيرا نيز يك نظريه جديد مطرح شده وآن اين است كه مي توان با خوردن موز،استخوان‌سازي كرد. به گفته محققان، خوردن موز به جذب كلسيم در بدن كمك مي كند و به همين دليل سلامت استخوان‌ها را تضمين كرده و از افت كلسيم در آنها جلوگيري مي‌كند.
تاثير موز در درمان زخم معده هم از مدت‌ها پيش به اثبات رسيده است. تركيب ساده شير و موز، اكسيري جادويي براي مرهم نهادن بر زخم معده و ترشح بيش از حد اسيد معده است. علاوه بر اين اگر به سلامتي چشمانتان مي‌انديشيد از خوردن موز غافل نشويد.

S@eed_strong
15-02-2009, 01:55
آشنايي با خواص كاهو


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8703/Kaho-2-0307-as.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=56167) خواص‌خوراکی‌ها- كاهو يكي از پرمصرف‌ترين سبزيجات دنياست كه تاريخ كهني دارد. اين سبزي انواع مختلفي دارد ولي رايج‌ترين آنها كاهوي معمولي ايراني و كاهوي پيچ است كه كاهوي ايراني از ارزش غذايي بيشتري برخوردار است.
كاهو طبيعتي سرد و مرطوب دارد. برخلاف تصور عام، پرخاصيت‌ترين قسمت كاهو، برگ‌هاي خارجي آن است كه سبز تيره‌تر بوده و به لحاظ كلروفيل غني‌تر است. اگرچه كاربرد كاهو معمولا به‌صورت خام و در انواع سالادهاست ولي براي ته‌ديگ و به‌ندرت در بعضي از خوراك‌ها نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد. البته پخته آن مصارف درماني نيز دارد.
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8703/Kaho-0307-AS.jpg
ارزش غذايي
كاهو سرشار از بتاكاروتن، اسيدفوليك، ويتامين C، مقدار كمي ويتامين‌هاي B1، B2، B3 و B5، ويتامين E، كلسيم، منيزيم، فسفر، پتاسيم، سديم، آهن، مس و روي است.
خواص درماني
- كاهو يك مسكن و آرام‌بخش طبيعي است و به‌خاطر اينكه داراي مقدار كمي از ماده شيميايي لاكتوسين است، ‌مصرف زياد آن سبب رخوت و سستي مي‌شود.
- كاهو برخلاف انتظار از جمله سبزيجاتي است كه معده را تقويت مي‌كند؛ در ضمن ادرارآور بوده و يبوست را نيز از بين مي‌برد.
- كاهو داراي آهن فراوان است و به عمل خون‌سازي بدن كمك مي‌كند.
- به بانوان شيرده توصيه مي‌شود كه كاهو بخورند چون شير را زياد مي‌كند.
- كاهو براي درمان سياه‌سرفه، رماتيسم، برونشيت، تشنج، تپش قلب، يرقان، انسداد مجاري طحال و كبد مفيد بوده و همچنين تصفيه‌كننده خون است.
- براي رفع سرفه‌ و درد سينه كاهو را بپزيد و بخوريد.
- اگر شب‌ها از مشكل بي‌خوابي رنج مي‌بريد، پيش از خواب كاهو بخوريد.

S@eed_strong
15-02-2009, 01:56
آشنايي با خواص تخمه آفتابگردان


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8704/sunflower-2-0424-as.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=61403) خواص‌خوراکی‌ها- تخمه آفتابگردان از جمله مغزهاي چربي است كه نه‌تنها به عنوان آجيل و تنقلات، بلكه در غذاها و به‌خصوص سالادهاي مختلف مورد استفاده قرار مي‌گيردتخمه‌ را به صورت تازه، خشك و بوداده مصرف مي‌كنند كه البته نوع بوداده آن با نمك و كمي آبليمو بسيار خوشمزه است. علاوه بر مصرف مغز تخمه‌ آفتابگردان، از روغن آن به صورت مايع براي پخت و پز نيز استفاده مي‌كنند. در ضمن كره آن هم به 2 صورت مارگارين و كره تخمه آفتابگردان (مانند كره بادام‌زميني) يافت مي‌شود. جالب‌تر اينكه پرندگان هم مانند ما انسان‌ها به اين مغز خوشمزه علاقه‌مندند و به عنوان غذا از آن استفاده‌مي‌كنند.
https://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8704/sunflower-0424-as.jpg
خواص غذايي
روغن آفتابگردان، 66 درصد چربي غيراشباع اسيدلينولئيك دارد. علاوه بر آن، اين تخم منبعي غني از فيبر، پروتيين، ويتامين E، ويتامين B، ويتامين A و مواد معدني مختلف مانند پتاسيم، منيزيم، ‌آهن، فسفر، سلنيوم، كلسيم و روي است.
در ضمن تخمه آفتابگردان كم‌كالري بوده و كلسترول خون را پايين مي‌آورد.
خواص درماني
مصرف تخمه آفتابگردان براي رفع ناراحتي‌هاي برونش، حنجره، مشكلات ريوي و همچنين صاف شدن صدا مؤثر است. علاوه بر اين، خوردن آن را براي تسكين سرفه هنگام ابتلا به سرماخوردگي و به اصطلاح نرم شدن سينه هم توصيه مي‌كنند.
- مهم‌ترين خاصيت درماني تخمه آفتابگردان كه از قديم‌الايام نيز به آن معروف بوده، تقويت‌كنندگي چشم و ديد انسان است؛ البته نبايد در خوردن آن افراط كنيد.
- اگر از التهاب مفاصل (آرتريت) در رنج هستيد، تخمه آفتابگردان بخوريد.
100 گرم مغز تخمه آفتابگردان چه دارد؟
انرژي كربوهيدرات چربي اشباع‌شده چربي اشباع‌‌نشده پروتيين ويتامين E منيزيم پتاسيم
570 كيلوكالري 76/18 گرم 20/5 گرم 20/42 گرم 78/22 گرم 50/34 ميلي‌گرم 354 ميلي‌گرم 689 ميلي‌گرم

S@eed_strong
15-02-2009, 01:56
آشنايي با خواص بهار نارنج


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/OrangeBlossom-3-0231-as.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=55277) خواص‌خوراکی‌ها- اگر اين روزها به شهرهاي شمالي كشورمان سفر كنيد، حتما از عطر گل‌هاي بهار نارنج سرمست خواهيد شد. بهار نارنج همان شكوفه درخت نارنج است كه در فصل بهار درخت را زينت داده، در پاييز و زمستان، جاي خود را به ميوه نارنج مي‌دهد. اين گل اگرچه در پخت مربا مورد استفاده قرار مي‌گيرد ولي كاربرد اصلي آن به‌همان صورت گل خشك و به‌خصوص عرق در طب گياهي است. براي مصرف دارويي، شكوفه‌هاي بهارنارنج را صبح زود به حالت غنچه نشكفته مي‌چينند و سپس در محلي تاريك سريع خشك مي‌كنند تا تغيير رنگ ندهند. مهم‌ترين خاصيت دارويي بهارنارنج تاثير آن روي سيستم عصبي بدن است. بهارنارنج آرامش‌بخش و ضدهيجانات دستگاه عصبي است و سردردهاي عصبي و همچنين ميگرني را كاهش مي‌دهد.
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8702/OrangeBlossom-0231-as.jpg
بهارنارنج در تقويت معده و طب بسيار مؤثر است و تپش نامنظم قلب، تشويش و اضطراب را از بين مي‌برد.
- براي كنترل تشنج‌ها و حمله قلبي هم بهار نارنج را توصيه مي‌كنند.
- اگر مشكل كم‌خوابي يا بي‌خوابي داريد، حتما پيش از خواب، مقداري عرق بهارنارنج يا چاي آن را بنوشيد.
- براي درست كردن چاي بهار نارنج، كافي است 10گرم از گل بهارنارنج را در دو ليوان آب‌جوش به مدت 20دقيقه بجوشانيد، سپس آن را صاف كرده، ‌همراه يك قاشق سوپ‌خوري عسل ميل كنيد.
با خوردن اين چاي، خواب خوش و آرامي خواهيد داشت.

S@eed_strong
15-02-2009, 01:56
هلو، سمبل زيبايي
خواص‌خوراکی‌ها- از قديم‌الايام هلو نماد زيبايي براي انسان بوده و قديمي‌تر‌ها خوردن آن را براي پوست مفيد مي دانستند.هلو از آن دسته ميوه‌هايي است كه طبع سردي دارد اما در عين حال فوايد آن به اندازه‌اي است كه نمي‌توان از خوردنش چشم‌پوشي كرد. هلو ميوه‌اي كم كالري است كه خوردن 100 گرم از آن سه چهارم نياز روزانه بدن به ويتامين C را تامين مي‌كند.
اين ميوه سرشار از آهن و پتاسيم است و از ديرباز خاصيت آرامش‌بخشي آن به اثبات رسيده است. يكي از ويژگي‌هاي هلو ،كاهش كلسترول خون است و نوشيدن چاي آن براي درمان سرفه تجويز مي‌شود.
همچنين مصرف هلو در رژيم‌هاي لاغري توصيه مي شود. گفتني است يك هلوي بزرگ 1/1 گرم پروتئين،4/17 گرم كربوهيدرات، 14/0 گرم چربي و 1/3 گرم فيبر دارد.
ويتامين C موجود در يك هلوي بزرگ هم 3/10 ميلي‌گرم است كه آن را به يك ميوه ضد سرطان، برطرف كننده عفونت و التهاب تبديل مي‌كند.
تاثير هلو بر لطافت و شفافيت پوست هم نكته‌اي است كه اغلب مردم با آن آشنايي دارند و به همين دليل از عصاره آن در محصولات بهداشتي و آرايشي استفاده مي‌شود.

S@eed_strong
15-02-2009, 01:57
آشنايي با خواص انگور
خواص‌خوراکی‌ها- با نزديك شدن به فصل تابستان، انگور روي پيشخوان ميوه‌فروشي‌ها اضافه شده تا جمع ميوه‌هاي تابستاني حسابي جمع شود.البته اعضاي خانواده انگور هم بسيار مفيد هستند. براي مثال برگ مو براي دلمه‌هاي خوشمزه استفاده مي‌شود و هسته انگور براي توليد روغني به كار مي‌رود كه اخيراً بسيار معروف شده است.
اما دانه‌هاي سبز يا قرمز انگور خاصيت‌هاي جادويي دارند و در درمان بسياري از بيماري‌ها تاثيرگذارند.
به گفته پزشكان، انگور سربازي است كه به جنگ بيماري هاي قلبي مي‌رود و ضمن افزايش انعطاف و سلامت ماهيچه‌هاي قلب، به كاهش كلسترول و فشار خون كمك مي‌كند.
گفتني است كه اين ميوه در مورد حفظ سلامتي قلب زنان بهتر از مردان عمل مي كند و به همين دليل مصرف آن به طور ويژه براي زنان توصيه مي‌شود.
انگور از آن دسته ميوه‌هايي است كه مقادير قابل توجهي آنتي‌اكسيدانت در خود گنجانده و يك ضد سرطان قوي به شمار مي‌آيد. گفتني است دانشمندان اخيرا به اين نتيجه رسيده‌اند كه انگور از ابتلا به آلزايمر جلوگيري مي‌كند.
علاوه بر اين يك خبر خوش ديگر هم براي طرفداران انگور وجود دارد و آن خاصيت ضد پيري اين ميوه است كه پس از تحقيقات متعدد به اثبات رسيده است. انگور از پير شدن سلول‌ها جلوگيري مي‌كند.
توجه داشته باشيد كه آب انگور هم به اندازه خود آن و حتي بيشتر از آن براي سلامتي بدن مفيد است و پزشكان علاوه بر نوشيدن آب انگور، خوردن ميوه آن راهم تاكيد مي‌كنند.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:04
گوجه‌‌سبز، ترش چربي‌سوز


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posa/8702/green-tomato100.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=52791) خواص‌خوراکی‌ها- اين روز‌ها گوجه سبز با وجودگران بودن، يكي از نوبرانه‌هاي محبوب به‌شمار مي‌آيد اما جدا از طعم ترش و وسوسه‌انگيز گوجه سبز، اين ميوه خواص زيادي دارد كه شايد تا كنون مورد توجه قرار نگرفته باشد.
مانند بسياري از ميوه‌هاي ترش، گوجه سبز هم غنی از ویتامین« سي» است و تحقيقات نشان مي‌دهد كه مصرف اين ميوه برای بهبود طعم دهان مفید است.
همچنين گوجه سبز خاصیت مسهلی دارد و تاثير منحصر به فردي بر کاهش فشار و چربی خون، حذف رسوبات از خون و تنظیم عملکرد معده و روده دارد.
گوجه سبز باعث تعادل اسید و باز در جریان خون می‌شود، از این رو می‌تواند در درمان حالت اسیدی خون مفید باشد. این میوه اثرات قابل توجهی در جلوگیری از بیماری‌هایی مانند چربی خون بالا، پیری سلول‌ها و سرطان دارد.
همچنين اسید بنزوئیک، ترکیبی است که خاصیت ضد میکروبی آن به اثبات رسيده و به طور طبیعی در گوجه سبز وجود دارد. البته بايد توجه داشت كه مصرف زیاده از حد گوجه سبز باعث نفخ معده و دل درد می‌شود.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:05
آشنايي با خواص تمشك


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posa/8702/Raspberry%5B100%5D.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=54585) خواص‌خوراکی‌ها- خوش شانسي و بدشانسي هم در مورد ميوه‌ها‌ صدق مي‌كند. برخي ميوه‌هاي خوش شانس مانند سيب هر روز در صدر اخبار قرار دارندو پزشكان مردم را به خوردن آن تشويق مي‌كنند اما در مقابل برخي از ميوه‌ها به اصطلاح روي بورس نيستند و با وجود خاصيت‌هاي فراوانشان، كمتر مورد توجه قرار مي‌گيرند.
از جمله ميوه‌هايي كه در حق آن ظلم شده، مي‌توان به تمشك اشاره كرد.
گفتني است كه تمشك مانند ديگر ميوه‌هايي كه در خانواده توت‌ها طبقه‌بندي مي‌شوند، يك آنتي اكسيدانت قوي است و خاصيت ضد سرطاني دارد. يك فنجان تمشك، 14ميلي‌گرم ويتامينC و 8/0 ميلي‌گرم ويتامينE دارد.
علاوه بر اين تحقيقات نشان مي‌دهد خوردن تمشك به جلوگيري از روند پير شدن سلول ها كمك مي‌كند و عملكرد بدن و مغز را بهبود مي‌بخشد.
هر چند فروش تمشك در ميوه‌فروشي‌ها محدود است اما اگر سري به جنگل‌هاي شمال زديد مي‌توانيد اين ميوه خوشمزه را پيدا كنيد و پيري خود را به تاخير بيندازيد.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:05
آشنايي با خواص گشنيز


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/Geshniz-2-0222-as.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=54124) خواص‌خوراکی‌ها- گشنيز ازجمله سبزيجات معطري است كه اگرچه به لحاظ فرم ظاهري به جعفري شباهت دارد ولي برگ‌هاي آن بسيار لطيف‌تر از جعفري استبه همين خاطر بعضي‌ها آن را به صورت خام نيز در سبزي‌خوردن و سالاد مورد استفاده قرار مي‌دهند.
اين سبزي معطر نه تنها به‌صورت خام و پخته مصرف مي‌شود بلكه از تخم آن – درواقع ميوه گشنيز است – نيز به‌عنوان طعم‌دهنده در بعضي غذاها و بخصوص ترشي‌ها استفاده مي‌كنند. تخم گشنيز علاوه بر اين داراي خواص درماني بسياري نيز هست.برگ و تخم گشنيز هردو داراي طبيعت سرد و خشك هستند. اين گياه سرشار از انواع ويتامين‌ها – به‌ويژه ويتامين A و C – است.
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8702/Geshniz-0222-as.jpg
خواص درماني
- برگ و تخم گشنيز باعث تقويت معده شده و علاوه بر اينكه به هضم غذا كمك مي‌كند، التهاب آن را نيز از ميان مي‌برد؛ همچنين خاصيت بادشكني و ضدنفخ هم دارند.
- برگ گشنيز تسكين‌دهنده استفراغ و همچنين برطرف‌كننده عطش است.
- گشنيز خام خواب‌آور است پس اگر براي خواب شب مشكل داريد، آب 30 گرم از برگ گشنيز را گرفته، با كمي شكر شيرين كرده، بنوشيد. فقط توجه داشته باشيد كه مقدار گشنيز نبايد از 30 گرم بيشتر شود زيرا مصرف زياد گشنيز – به‌ويژه تخم آن – حالت بي‌حسي، خواب‌آلودگي، گيجي و گاهي فراموشي موقت ايجاد مي‌كند.
- تخم گشنيز داراي اثر ضدباكتري است؛ درنتيجه مصرف دم‌كرده 15 گرم از آن در يك ليتر آب براي درمان بيماري‌هاي عفوني مانند حصبه، تب روده و مسموميت‌هايي كه منشا باكتري دارند بسيار مؤثر است.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:05
آشنايي با خواص جعفري


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8703/Jafari-2-0327-as.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=58331) خواص‌خوراکی‌ها- جعفري، سبزي‌اي خيلي گرم و خشك است. اين سبزي‌ را نه‌تنها به خاطر عطر و طعم مطبوع‌اش به صورت پخته در انواع و اقسام غذاها مورد استفاده قرار مي‌دهند بلكه اين روزها بعضي‌ها آن را به دليل خواص زيادي كه دارد به صورت خام نيز به تركيب سبزي خوردن مصرفي‌شان اضافه كرده‌اند. جعفري اگرچه مانند ديگر سبزي‌ها سرشار از ويتامين‌هاي مختلف و همچنين املاح و موادمعدني مفيد است ولي به لحاظ آهن، ويتامين‌هاي A ، C، فسفر، پتاسيم، كلسيم و يد، منبعي غني به حساب مي‌آيد؛ به‌طوري كه به عنوان مثال مقدار ويتامين C موجود در آن از تمام سبزي‌ها و ميوه‌ها بيشتر است.
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8703/Jafari-0327-as.jpg
خواص دارويي

- جعفري گياهي است كه همه قسمت‌هاي آن شامل دانه، برگ و ريشه مورد استفاده دارويي قرار مي‌گيرد.
- جعفري اشتهاآور، مقوي معده، هضم‌كننده غذا، بادشكن و صفرابر است.
- اين سبزي همچنين ادرارآور، تنظيم‌كننده قاعدگي، دفع‌كننده سنگ كليه و مثانه، تصفيه‌كننده خون و صفرابر است.
- از جعفري به‌عنوان مسكن، براي پايين آوردن تب نيز استفاده مي‌كنند؛ در ضمن در رفع ناراحتي‌هاي ريوي نيز مؤثر است.
- با توجه به اينكه جعفري سرشار از ويتامين C و آهن است، براي درمان كم‌خوني توصيه مي‌شود.
- مي‌گويند يك قاشق سوپ‌خوري از برگ جعفري خرد شده يا يك قاشق مرباخوري از ريشه يا نوك قاشق چاي‌خوري از تخم جعفري را در نيم ليتر آب جوشانده، به عنوان داروي ادرارآور و همچنين براي درمان ورم عمومي، التهاب كليه و مثانه مصرف كنيد.
- اگر از بوي بد دهانتان خسته شده‌ايد، روزانه چند برگ جعفري را به مدت يك ربع جويده و سپس بيرون بريزيد و پس از آن يك عدد سيب بخوريد.
- شست‌وشوي پوست صورت با جوشانده يك دسته برگ جعفري در يك ليتر آب، پوست را شفاف مي‌كند.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:06
آشنايي با خواص ترشي


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posa/8704/pickele%5B100%5D.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=61008) خواص‌خوراکی‌ها- ترشي يكي از چاشني‌هاي بسيار معروف است كه خيلي از خانواده‌هاي ايراني آن را در كنار برخي غذاهاي سنتي نظير آبگوشت و لوبياپلو قرار داده و از طعم دلچسب آن لذت مي‌برند. برخي معتقدند كه سابقه ترشي انداختن به 4 هزار سال پيش از ميلاد مسيح باز مي‌گردد و حتي از 2 هزار سال پيش در هند ترشي شور و خيار شور مصرف‌ مي‌شده است.
اغلب ترشي‌ها از سبزيجات مختلفي نظير گل‌كلم، هويج، كلم‌پيچ، خيار و... تشكيل شده‌اند كه البته برخي از ويتامين‌هاي آن بر اثر محيط اسيدي ترشي، به مرور زمان تخريب مي‌شود.
با اين حال مصرف ترشي در بين خانواده‌هاي ايراني بسيار فراگير است و خيلي از خانواده‌ها در منزل اقدام به تهيه آن مي‌كنند.
حتي در فصل ترشي انداختن خيلي‌ها از اين طريق كسب در آمد مي كنند و سطل‌هاي ترشي را پشت خودرو گذاشته و در خيابان‌ها به فروش مي‌رسانند. همچنين برخي هم كه در ترشي انداختن تبحر خاصي دارند از دوستان و آشنايان سفارش قبول مي‌كنند.
بازار خوب فروش ترشي در صندوق عقب خودرو ها در طي چند سال اخير موجب شد كه برخي به اين فكر بيفتند كه مغازه‌‌هايي مختص فروش انواع ترشي تاسيس كنند كه اتفاقا فكر خوبي بوده و عده زيادي از شهروندان مشتري پر و پا قرص اين مغازه‌ها هستند.
البته انواع كارخانه‌اي ترشي هم مشتريان زيادي دارد. امروزه ترشي‌هاي شيشه‌‌اي حتي انواعي كه فكر تهيه آنها به ذهن هم خطور نمي‌كند، مانند ترشي قارچ يا خرما در فروشگاه‌ها به فروش مي‌رسد.
درعين حال بايد هنگام خريد به تاريخ مصرف و رنگ ترشي توجه كرد. با وجود اينكه ترشي‌هاي خوشمزه و اشتها‌ آور طرفداران زيادي دارند اما متخصصان خاطرنشان مي‌كنند كه اگر سبزيجات به‌صورت خام و تازه مصرف شوند، مواد مغذي بيشتري در اختيار فرد قرار مي‌گيرد.
همچنين پزشكان هشدار مي‌دهند كه مصرف بي‌رويه ترشي و شور ريسك ابتلا به سرطان معده را افزايش مي‌دهد.ترشي و شور تنها يك چاشني در كنار غذاست و هرگونه افراط درمصرف، موجب وارد آمدن آسيب‌هاي جدي به سيستم گوارشي مي‌شود.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:06
انار بخوريد تا سالم بمانيد


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8707/anar-73-gh.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=68060) خواص‌خوراکی‌ها- انار جزء آن دسته از ميوه‌هايي است كه از ديرباز خواص بيشمار آن شناخته شده استشايد معروف‌ترين خاصيت اين ميوه تصفيه خون باشد كه تقريبا همگان به آن واقف هستند. در سال‌هاي اخير همزمان با افزايش آگاهي مردم، تعداد آب انار فروشي‌ها كه نام ايستگاه تصفيه خون را براي خود انتخاب كرده‌اند هم بيشتر شده است.
به گفته پزشكان، يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي انار (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=39340)، ضد سرطان بودن آن است كه از آنتي‌اكسيدانت‌هاي موجود در اين ميوه ناشي مي‌شود.
از سوي ديگر متخصصان تغذيه، خوردن انار را در رژيم‌هاي لاغري توصيه مي‌كنند چون اين ميوه ضمن رساندن ويتامين‌ها و فيبر مورد نياز به بدن، كالري پاييني دارد.
جالب است بدانيد كه ميزان آنتي‌اكسيدانت موجود در آب انار حتي از چاي سبز هم بيشتر است. از سوي ديگر انار ميوه‌ اي سرشار از آهن، ويتامين‌هايA، E و C است

S@eed_strong
15-02-2009, 02:06
آشنايي با خواص انجير


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8607/fig-jn.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=33454) خواص‌خوراکی‌ها- انجير از مقوي‌ترين ميوه‌هاي پايان فصل تابستان و اوايل پاييز است كه در 2 نوع زرد و بنفش تيره يافت مي‌شود.انجير ميوه طبيعت گرمي دارد و خوردن آن به افرادي كه به لحاظ جسمي ضعيف هستند، همواره توصيه مي‌شود. انجير به صورت‌هاي مختلف خام، پخته (در كمپوت و مربا) و خشك (در خشكبار) در تمام طول سال قابل استفاده است.
به اين ترتيب مي‌توانيم در تمام طول سال از خواص آن بهره‌مند شويم. علاوه بر اين، از نوع خام آن در پخت انواع كيك‌ها و دسرهاي فصل نيز مي‌توان استفاده كرد. اين ميوه بهشتي به‌رغم برخورداري از خواص غذايي، به لحاظ درماني نيز پر خاصيت است.
خواص غذايي
انجير حاوي ويتامين‌هاي C، B، A و مواد معدني مختلف مانند پتاسيم، كلسيم، فيبر، آهن، فسفر و سديم است.
خواص درماني
- مهم‌ترين خاصيت درماني انجير براي آن دسته از افرادي است كه همواره از مشكل يبوست رنج مي‌برند. اين قبيل افراد مي‌توانند علاوه بر مصرف روزانه اين ميوه به حالت خام يا خشك، تعدادي انجير خشك را از شب تا صبح در يك ليوان آب خيسانده و صبح پيش از صبحانه ميل كنند. انجير در هر دو حالت خام و خشك، ملين خوبي به‌شمار مي‌آيد. علاوه بر اين، مخلوط انجير و عسل براي درمان زخم معده نيز مفيد است. در واقع انجير سيستم دستگاه گوارش را تقويت مي‌كند.
- يكي از جالب توجه‌ترين خواص انجير به ويژه براي استفاده در ماه رمضان خاصيت عطش‌زدايي آن است؛ بنابراين هنگام افطار يا سحر براي رفع عطش از چند عدد انجير خام يا خشك استفاده كنيد.
انجير مسكن اعصاب، افزايش‌دهنده قواي جنسي، تقويت‌كننده هوش و حافظه، محكم كننده استخوان‌ها و برطرف كننده التهاب آنهاست.
- مصرف انجير براي كاهش علائم بيماري‌هايي مانند گلودرد، عفونت‌هاي ريوي، سينه درد همراه با تب و سرفه، بسيار توصيه مي‌شود. براي اين منظور كافي است چند عدد انجير‌خشك را در شير يا آب بپزيد و به حالت گرم مصرف كنيد.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:07
آشنايي با خواص پسته

http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8608/pistachio-0811-as.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=37076) خواص‌خوراکی‌ها- باتوجه به اينكه بهترين نوع پسته جهان در كشور ما وجود دارد، ايران يكي از بزرگ‌ترين صادركنندگان مهم پسته در جهان به حساب مي‌آيد پسته نه تنها در 2‌نوع خام و بو داده از جمله اجزاي مهم آجيل‌هاي شور و شيرين است، بلكه نوع تازه آن نيز – كه در اواخر تابستان و اوايل پاييز به بازار مي‌آيد – طرفداران بسياري دارد.
علاوه بر اين مغز آن به صورت خرد و آسياب‌شده در پخت بسياري از شيريني‌ها و كيك‌ها و همچنين به صورت خلالي براي تزئين بعضي از پلوهاي مخلوط مانند شيرين‌پلو، مرصع پلو، هويج پلو و غيره مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در ضمن از پوست نرم و تازه آن نيز مربايي خوشمزه درست مي‌كنند.
خواص پسته
- پسته طبيعتي گرم و خشك دارد و حاوي مقدار زيادي پروتئين گياهي، مواد نشاسته‌اي غني و مواد معدني‌اي نظير پتاسيم و منيزيم است كه بسياري از نيازهاي بدن را تأمين مي‌كند.
- بعضي محققان عقيده دارند كه پروتئين پسته به اندازه‌اي است كه مي‌توان آن را به عنوان جايگزيني براي گوشت و حبوبات دانست. در ضمن روي موجود در آن نيز در رشد سلول‌ها و بافت‌هاي بدن بسيار مؤثر است.
- علاوه بر اينها وجود كلسيم و آهن در پسته سبب شده كه اين نوع خشكبار نقش بسيار مهمي در استحكام‌بخشيدن به استخوان‌ها و دندان‌ها و همچنين درمان بيماري‌هايي نظير كم‌خوني‌هاي ناشي از فقرآهن داشته باشد.
خوردن پسته براي افزايش حافظه و تقويت ذهن نيز مفيد است ولي باتوجه به اينكه خاصيت چاق‌كنندگي دارد، اگر رژيم داريد، اعتدال را در مصرف آن رعايت كنيد.
- براي رفع طبيعت گرم پسته – كه باعث ايجاد كهير يا دانه‌هاي قرمزرنگ پوستي مي‌شود – بهتر است آن را با برگه زردآلو، هلو يا انار ترش مصرف كنيد تا گرمي آن، قدري خنثي شود.
- برخلاف خود پسته، پوست آن خاصيت سرد و خشك دارد و مصرف آن براي تقويت معده و قلب توصيه مي‌شود. در ضمن اسهال را نيز برطرف مي‌كند.
علاوه بر اينها براي خوشبوشدن دهان و تقويت لثه‌ها مي‌توانيد پوست تازه پسته را جويده و براي مدتي در دهان نگه داريد

S@eed_strong
15-02-2009, 02:07
آشنايي با خواص سير


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8608/Sir-0818-as.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=37686) خواص‌خوراکی‌ها- سير ازجمله سبزيجات معطر و پرخاصيتي است كه به‌صورت‌هاي مختلف شامل خام، پخته، سرخ‌شده، ترشي، خشك و پودر مورد استفاده قرار مي‌گيرد ولي باتوجه به اينكه دهان انسان پس از خوردن سير – به‌خصوص نوع خام و سرخ‌شده آن – بوي ناخوشايندي مي‌گيرد، اغلب افراد شاغل از خوردن آن امتناع مي‌كنند؛ در حالي كه براي اين منظور، معمولا خوردن سيب، كرفس، كاهو، سبزي، يك قاشق عسل يا همچنين جويدن چاي خشك يا جعفري يا برگ سير تازه را پيشنهاد مي‌كنند.
البته اين روزها براي آن دسته از افرادي كه صرف‌نظر از بوي بد سير علاقه‌اي به طعم آن نيز ندارند، قرص‌هاي سير بدون بو به بازار آمده است تا ديگر از مزاياي آن بي‌بهره نمانند.
خواص غذايي
- سير سرشار از فوليك اسيد، ويتامين C، كلسيم، آهن، منيزيم، پتاسيم و مقدار كمي روي و ويتامين‌هايB1 ي، B2 وB3 است.
خواص درماني
- سير ماده شيميايي‌اي به نام آليسين (Allicin) دارد كه يك آنتي‌بيوتيك بسيار قوي است و نقش مهمي در نابودكردن طيف وسيعي از باكتري‌ها دارد. اين تاثير حتي بيشتر از پني‌سيلين و تتراسايكلين است.
- خوردن سير خام باكتري‌ها را از بين برده و قدرت ايمني بدن را بالا مي‌برد.
سير پخته نيز نقش كاهش‌دهنده كلسترول خون را دارد، آن را رقيق كرده و از تشكيل ************ه‌هاي خوني جلوگيري مي‌كند.
- سير پخته يك ضداحتقان، ضدسرفه و پيشگيري‌كننده از برونشيت است.
- سير براي درمان بيماري‌هاي مختلفي ازجمله آسم، برونشيت، روماتيسم، نقرس، ميخچه و زگيل (به صورت موضعي)، سل، دندان درد، نيش‌زدگي و فشار خون‌بالا مفيد است. در ضمن، سنگ كليه را خرد مي‌كند و در ضدعفوني‌كردن دستگاه‌هاي ادراري و عفونت‌هاي واژينال و مثانه نيز مؤثر است.
- سير حافظه را تقويت كرده و فراموشي را از بين مي‌برد.
- سير از جمله سبزيجاتي است كه باعث پيشگيري از بسياري از سرطان‌ها مي‌شود.
توجه: مادران شيرده در خوردن سير زياده‌روي نكنند زيرا سبب تغيير مزه شير آنها شده و ممكن است نوزاد از خوردن شير صرف‌نظر كند.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:07
آشنايي با خواص شلغم
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posa/8610/Shalgham-kh53-az100.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=43676) خواص‌خوراکی‌ها-
خواص شلغم آن‌قدر زياد است كه مي‌توان گفت اين گياه براي هر دردي درمان است و اگر مردم مي‌دانستند اين گياه چقدر فايده دارد، تمام باغچه‌هاي خانه خود را شلغم مي‌كاشتند و هر روز آن را مي‌خوردند. شلغم يكي از سبزي‌هاي بسيار قوي و مغذي است.اين گياه حاوي 10درصد مواد قندي و سرشار از املاح مفيدي مانند كلسيم و منيزيم است و جزء مواد غذايي بسيار باارزش به‌حساب مي‌آيد. جالب است بدانيد كه شلغم در هواي سرد بسيار خوب رشد مي‌كند و شايد به همين علت است كه از اين سبزي براي درمان بيماري‌هايي كه در فصل سرما زياد است، استفاده مي‌شود.
شلغم در درمان بيماري‌هاي دستگاه تنفسي بسيار مؤثر است. حتما شما هم از خواص آن مطمئن‌ايد و به همين خاطر هنگام تهيه آش و سوپ از آن استفاده مي‌كنيد؛ حتي بخور شلغم نيز براي بهبود عملكرد ريه‌ها بسيار مفيد است.
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8610/Shalgham-kh53-az.jpg
شغلم پخته بهترين دارو براي برونشيت است؛ به‌‌علاوه اين سبزي سرفه را نيز تسكين مي‌دهد. سعي كنيد در فصل زمستان براي پيشگيري از سرماخوردگي و بيماري‌هاي تنفسي، حداقل چند بار در هفته شلغم بخوريد زيرا شلغم پخته بهترين دارو است.
اين سبزي بدن را از آلودگي‌ها پاك كرده و مواد سمي را از آن خارج مي‌كند. قرقره كردن آب شلغم نيز گلودرد شما را تسكين مي‌بخشد. اين گياه مانند يك واكسن است كه بدن را در برابر سرماخوردگي مقاوم مي‌كند. اما بسياري از ما از شلغم فرار كرده و هر چقدر مي‌خواهيم خودمان را راضي كنيم كه چند تكه از آن بخوريم، نمي‌توانيم؛ البته شايد بعد از خواندن اين مطلب نظرتان به كلي عوض شود.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:08
آشنايي با خواص طالبي


http://www.hamshahrionline.ir/Images/Upload/News/PosA//talebi-zr.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=3355) خواص‌خوراکی‌ها-
شايد شما هم لذت نوشيدن يك ليوان آب طالبي خنك را در فصل تابستان تجربه كرده‌ايد! اين ميوه يكي از پرطرفدارترين ميوه هاي فصل تابستان است.طالبي يكي از بهترين منابع ويتامين A است و مملو از بتاكاروتن بوده كه در بدن تبديل به ويتامين A مي شود. بتاكاروتن يك آنتي اكسيدان بسيار عالي است كه از سرطان پيشگيري مي كند، كلسترول را كاهش مي دهد و درصد بيماري هاي قلب و عروق را به طرز چشمگيري كم مي كند.
اين ويتامين در بهبود بينايي و حفظ سلامت و طراوت پوست، نقش ارزنده اي دارد. به علاوه بتاكاروتن بالاي طالبي، مانع بروز آب مرواريد در سالمندان مي شود. طالبي همچنين حاوي ويتامين C و علاوه بر آن، مواد مغذي ديگري مثل پتاسيم، اسيد فوليك، فيبر، منيزيم، يد و ويتامين هاي B6 است.
وجود مجموعه‌اي از ويتامين ها، به خصوص ويتامين هاي گروه B در اين ميوه، آن را به ماده اي بسيار خوب براي تنظيم متابوليسم در بدن تبديل كرده و از اين رو ميوه اي بسيار مفيد براي افزايش وزن كودكان و نوجوانان و افراد لاغر است.
طالبي ميوه اي خنك و اشتها آور است و به دليل دارابودن درصد بالاي آب، فيبر و مواد معدني مناسب، ادرارآور و ملين است.
مصرف اين ميوه همچنين به افرادي كه از كم خوني رنج مي برند، توصيه مي شود. مطالعات نشان داده است كه افرادي كه از آسم رنج مي برند، در صورت استفاده از ميوه هايي كه خاصيت آنتي اكسيداني بالايي دارند، كمتر دچار حملات تنفسي مي شوند. از اين رو مصرف طالبي براي كساني كه سل ريوي دارند، مفيد است.
طالبي و گرمك به دليل دارابودن مقدار زيادي فيبر براي كساني كه از يبوست رنج مي‌برند، مفيد است.
همچنين ميوه هايي كه پتاسيم بالايي دارند نظير طالبي، موز، سيب و... از بروز نارسايي قلبي جلوگيري كرده و در صورت بروز، از شدت آن مي كاهند. از آنجا كه كلسترول، فشارخون و هموسيستيئن بالا، زمينه ساز بروز بيماري هاي قلبي هستند، مصرف طالبي به دليل دارابودن مواد مغذي براي كنترل اين سه فاكتور، مفيد است و در سلامت قلب نقش كارآمدي دارد. البته افرادي كه از بيماري قند رنج مي برند در مصرف طالبي بايد جانب احتياط را رعايت كنند.
همچنين دانشمندان با تحقيق بر پوست ميوه‌هايي مثل خربزه و طالبي دريافته‌اند كه پوست اين ميوه‌ها مي تواند منبعي براي مسموميت غذايي باشد؛ از اين رو شستن كامل ميوه‌ها بسيار توصيه مي‌شود.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:08
آشنايي با خواص بادمجان


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/bademjun-zr.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=4327) خواص‌خوراکی‌ها- صدف كوه كن:
بادمجان گياهي يك ساله با برگ هاي بيضي شكل و متعلق به خانواده سيب زميني است و از زمان هاي بسيار قديم در هند كشت مي شده و از آنجا به نقاط ديگر جهان، راه يافته است.چين از قرن نهم هجري شروع به كشت و زرع آن كرد. تجار انگليسي اين گياه را در قرن هفدهم ميلادي از گينه به انگلستان برده و آن را كدوي گينه اي ناميدند.
در ايران نيز مرغوب ترين نوع آن را به كاشان نسبت مي دهند.بادمجان داراي كالري پايين است و ويتامين هاي گروه B ، A و C و مواد معدني مختلف از جمله كلسيم، فسفر، گوگرد، منيزيم، پتاسيم و آهن دارد.به دليل كم كالري بودن اين گياه، ماده غذايي مناسبي براي كساني است كه قصد كاهش وزن دارند.
اين گياه حاوي فيبر بالايي است از اين رو براي درمان يبوست نافع است و به دليل دارا بودن ويتامين ها و مواد معدني به علاوه فيبر براي مبتلايان به فشار خون بالا نيز سودمند است(به شرطي كه سرخ نشود).
بادمجان بايد كاملاً رسيده مصرف شود، چرا كه نارس آن داراي ماده اي سمي است و در كساني كه از آسم رنج مي برند، تحريك كننده به شمار مي آيد.تحقيقات جديد نشانگر آن است كه بادمجان داراي ماده اي ضدتشنج است و در درمان صرع اثر بسيار خوبي دارد.
مصرف بادمجان را به افرادي كه از مشكلات گوارشي رنج مي برند، توصيه نمي كنيم، همچنين به علت دارا بودن ماده اي سمي به نام سولانين براي افرادي كه حساسيت دارند، مناسب نيست، اين افراد به خصوص به نمونه هاي تخم دار بادمجان حساسيت داشته و بلافاصله بعد از خوردن آن، دچار چشم درد شده يا پوست بدنشان خارش پيدا مي كند و در مواردي مبتلا به كهير مي شوند.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:08
معجزه سيب آن هم از نوع قرمز


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8705/Red,Apple-17182267%5B100%5D.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=62347) خواص‌خوراکی‌ها- همه ما شنيده‌ايم كه هر كس روزي يك سيب بخورد به بيماري دچار نمي‌شود اين ضرب‌المثل بين‌المللي در بين مردم سراسر جهان رواج دارد كه خوردن يك سيب در روز انسان را از پزشك بي‌نياز مي كند اما تحقيقات اخير نشان داده است كه در بين انواع سيب‌ها، سيب قرمز فوايد به مراتب بيشتري دارد.
به گفته متخصصان، در بين ۸ نوع سيب شناخته شده، آنتي اكسيدانت‌هاي موجود در پوست سيب قرمز به مراتب بيشتر است.
پزشكان مي گويند رنگ قرمز تيره سيب نشان دهنده وجود مقادير فراوان از آنتي اكسيدانت در آن است كه آن را به يك ميوه جادويي تبديل مي‌كند.
آنها مي گويند هنگام خوردن سيب نبايد پوست آن را جدا كرد مگر اينكه مشكل گوارشي وجود داشته باشد و پزشك متخصص، خوردن پوست ميوه‌ها را ممنوع كرده باشد.
گفتني است، آنتي اكسيدانت موجود در پوست سيب ۶ برابر گوشت آن است و به همين دليل پوست گرفتن سيب توصيه نمي شود.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:09
كرفس؛ سلطان سبزي‌ها
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8507/CELERY%5B100%5D.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=5627)
كرفس سلطان سبزي‌هاست و تمام بخش‌هاي اين گياه مفيد و شفابخش است. اين گياه به ارتفاع 20 تا 60 سانتي متر است و ساقه اي منشعب دارد. كرفس گياهي است كه در تمام دنيا به راحتي مي رويد .اين گياه در بسياري از مناطق ايران از جمله سيستان، خوي و بندرعباس مي‌رويد.
دانشمندان بر اين عقيده‌اند كه كرفس بهترين ماده غذايي براي برطرف كردن عفونت مجاري ادرار و اسيد اوريك بالا از طريق ضدعفوني مجاري ادراري است، همچنين وجود روغن‌هاي فرار در كرفس علاوه بر ايجاد عطر خوشايند اين گياه، باعث گشاد شدن مجاري كليه مي‌شوند و دفع اسيد اوريك را تسهيل مي‌كند.
تجربه نشان داده است كه كرفس و غذاهاي حاوي آن بوي بد دهان را از بين مي‌برد كه احتمالاً به دليل تركيب موادي كه در معده توليد مي‌شوند با مواد معطر كرفس است. اين گياه حاوي ويتامين (ث) زيادي است و به همين دليل مصرف آن به تقويت لثه ها كمك كرده و از بروز بيماري اسكوربوت پيشگيري مي‌كند. مصرف كرفس همچنين به افراد كم خون، توصيه مي‌شود.
اسيدهاي چرب فرار موجود در اين گياه، محرك اشتهاست.
پتاسيم موجود در كرفس علاوه بر تحريك ادرار باعث كاهش فشار خون مي‌شود و به همراه گوگرد موجود در آن بيش از همه براي بيماران مبتلا به نقرس و افرادي كه از دردهاي مفصلي و روماتيسم رنج مي برند، توصيه مي‌شود.
اين گياه داراي خاصيت ضدميكروبي است و در بهبود آسم و سرماخوردگي‌هاي ريوي مناسب است. آب كرفس به صورت غرغره براي رفع گلو دردهاي خشك به دليل خاصيت ضدعفوني كننده اش مفيد است. همچنين آلودگي ميكروبي ضعيف در روده نيز در اثر تريپين از بين مي‌رود.
اين گياه حاوي درصد بالايي فيبر است، بنابراين ملين بسيار مناسبي به شمار مي‌آيد و مصرف برگ و ساقه هاي كرفس در مورد كساني كه از ناراحتي هاي گوارشي نظير يبوست رنج مي‌برند بسيار نافع است.
كرفس همچنين ضد نفخ است و تب را پايين مي‌آورد. مصرف آن به خصوص به افراد درگير با بيماريهاي قلب و عروق و بالا بودن چربي‌هاي خون بسيار توصيه مي‌شود، اين گياه از تصلب شرائين جلوگيري مي‌كند.
ويتامين B6 و اسيد پانتوتنيك موجود در آن به همراه منيزيوم و كلسيم اثر مثبتي در تقويت ماهيچه ها داشته و داراي اثرات شگرف در آرامش رواني است.
نقش بسيار موثر ديگر اين گياه، تاثير آن در كاهش وزن است؛ به حدي كه افرادي كه از 1 ليوان عصاره كرفس به همراه ليموترش به شكل هر روزه يا يك روز در ميان در زمان استفاده از رژيم‌هاي كاهش وزن، بهره برده‌اند، يك تا دو كيلوگرم كاهش وزن علاوه بر ميزان عادي داشته اند.
در برخي از متون به اثرات مثبت كرفس در تقويت نيروي جنسي مردان اشاره شده است، البته اين موضوع تاكنون به اثبات نرسيده است.
اين گياه به دليل دارا بودن مقدار زيادي آنتي اكسيدان از سوي محققين آمريكايي به عنوان يكي از ده ماده غذايي كه مي تواند با سرطان مقابله كند، نام برده شده است. همچنين مصرف آن به شدت به افراد درگير با سنگ كليه و سنگ هاي مجاري ادراري توصيه مي‌شود.
جوشانده اين گياه، گرفتگي صدا را درمان مي‌كند و براي سرمازدگي مفيد است. اين گياه حاوي فسفر بوده و در تقويت حافظه و ازدياد هوش كارآمد است. در نسخ قديمي به نقش افزايش دهنده شير مادر، توسط اين گياه اشاره شده است.
تخم كرفس نيز داراي خواص مفيد بي شماري است. تخم اين گياه حاوي كلسيم بالاست كه ممكن است نقش مهمي در كاهش فشار خون ايفا كند، اين تخم ادرارآور بوده و يكي از بهترين داروها براي پاك كردن اسيد اوريك در بدن است؛ از اين رو براي درمان نقرس و آرتروز و روماتيسم مناسب است. البته دانه كرفس در مواردي موجب سقط جنين مي شود و به همين دليل در دوران بارداري منع مصرف دارد.
خوردن كرفس براي بيماران مبتلا به صرع نيز مضر است زيرا حملات آنها را تحريك مي‌كند. همچنين در افرادي كه به ورم كليه مبتلا هستند، منع مصرف دارد.
انواع كوهي اين گياه علاوه بر خاصيت ضددرد و التهاب، اثر كاهنده اي بر ترشح اسيدهاي معده دارد. دانشمندان دريافته اند كه مصرف گياه كرفس كوهي ترشح اسيد معده را كاهش مي دهد و توصيه مي‌كنند كه افرادي كه از ترشح زياد اسيد معده رنج مي‌برند و به اصطلاح به زخم معده دچار هستند با وجودي كه منع مصرف سبزيجات خام وجود دارد، به مصرف كرفس كوهي بپردازند.
در نسخ قديمي اشاره شده است كه براي ريشه كن كردن روماتيسم بايد روزي 1 ليوان آب كرفس خام را تا 21 روز خورد.
همچنين يكي از پزشكان به نام لئونس كارليه (LEOCE CARLIER) براي درمان سرمازدگي، پاشويه و حمام گرم كرفس را تجويز و توصيه مي‌كند.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:09
بروكلي و كاهش قند خون
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posa/brookli-100.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=4686)
بروكلي از سبزيهاي بسيار مفيد است كه منبع بسيار غني عنصر كروم است.اگر مبتلا به ديابت نوع دوم (غير وابسته به انسولين) هستيد، عنصر كروم در تنظيم قند خون شما بسيار كارآمد است و در برخي موارد با خوردن كروم ممكن است نيازي به مصرف داروي كاهش قند خون و يا حتي تزريق انسولين نباشد.
اگر بيماري تازه شروع شده باشد با خوردن مقدار كافي كروم ممكن است رفع شود و به بيماري مزمن تبديل نشود، به‌طور كلي اگر ميزان تحمل به گلوكز در حد مرز باشد با خوردن كروم ممكن است كنترل شود و به حد نرمال برسد و هم‌چنين برعكس در مورد اشخاصي كه قند خون آنها كمتر از نرمال است، كروم قادر به افزايش آن خواهد بود.
به نظر مي‌رسد كه عنصر كروم كيفيت و كارآيي هورمون انسولين را افزايش مي‌دهد و در نتيجه مقدار كمتري انسولين براي سوخت و ساز قند خون لازم خواهد بود.
در مورد رمز و راز چگونگي تأثيركروم، طبق بررسي‌هاي انجام شده اين عنصر كه از نظر بيولوژيك فعال است، خود را به انسولين مي‌بندد و توانايي انجام مأموريت اصلي انسولين را كه اكسيد كردن گلوكز و تبديل آن به دي‌اكسيد كربن است را تا صد برابر افزايش مي‌دهد.
اين در حالي است كه تقريباً 90 درصد مردم در رژيم غذايي خود، روزانه كمتر از مقدار لازم كروم استفاده مي‌كنند.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:09
سويا، اكسير جواني
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posa/85-05-10/010488%5B1%5D.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=2294)
عده اي از محققان معتقدند، خوردن سويا و فرآورده هاي آن و همين طور خوردن دانه كتان، مي تواند توليد استروژن را در دوران يائسگي افزايش دهد. دكتر مارك والكوميت، استاد پزشكي دانشگاه موناش در ويكتوريا استراليا در تحقيق جالبي نشان داده است كه فعاليت استروژني در اثر خوردن سويا و دانه كتان افزايش مي يابد.
در اين تحقيق 25 نفر زن در دوران يائسگي كه تحت درمان با استروژن نبودند(استروژن نمي خوردند) مورد بررسي قرار گرفتند و پس از دو هفته استفاده از رژيم غذايي معمول خودشان، دو هفته از رژيم غذايي سرشار از فرآورده هاي آرد سويا و همچنين از جوانه هاي شبدر يا دانه كتان استفاده كردند.
طي اين تحقيق مشخص شد كه هر دو مواد فوق، فعاليت توليد استروژن در زنان را افزايش دادند.البته فقط فرآورده هاي پروتئيني سويا نظير آرد سويا، آجيل سويا و فرآورده هاي آرد سويا و شير سويا فعاليت استروژني را افزايش مي دهند، ولي روغن سويا و سس سويا اين اثر را ندارند.
زماني كه توليد هورمون استروژن در زنان متوقف مي شود، وارد دوران يائسگي مي شوند، در اين دوران تا مدتي از عوارض ناراحت كننده يائسگي نظير داغ شدن (به اصطلاح گر گرفتن)، ناراحتي هاي عصبي و روحي رنج مي برند. فقدان استروژن ممكن است احتمال خطر حمله هاي قلبي و پوكي استخوان را نيز در سالهاي بعد افزايش دهد.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:09
خيار با نعناع
http://www.hamshahrionline.ir/Images/Upload/News/PosC//khiyar-zr.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=3877) خواص‌خوراکی‌ها- صدف كوه كن:
خيار، گياهي است با گل‌هاي زردرنگ كه ميوه آن سبزرنگ بوده و بسته به نوع و نژادهاي مختلف، ممكن است كوتاه و يا بلند باشد.خيار حاوي ويتامين‌ها و مواد مغذي بي شماري است. خيار داراي ساپونين، فسفر، آهن، كلسيم، پتاسيم، ويتامين هاي A ، B1 ، B2 و ويتامين C است.خياري كه از صبح تا عصر روي بوته و زير آفتاب باشد، چنانچه قبل از غروب خورشيد آن را چيده و مصرف شود، داراي ويتامين C بيشتري است.
خيار حاوي مقدار فيبر بالايي است و بنابراين براي كاهش كلسترول خون، برطرف كردن يبوست و تصفيه خون نافع است.
اين گياه با دارابودن درصد بالايي آب، عطش را برطرف مي كند و ادرارآور مناسبي است و براي بيماران مبتلا به نقرس مناسب است.بيماران ديابتي نيز مي توانند از خيار به همراه پنير يا گردو در ميان وعده هاي غذايي خود بهره مند مي شوند.
با توجه به متون قديمي، عصاره برگ هاي له شده خيار، ايجاد تهوع مي كند، بنابراين در مسموميت ها و اختلالات دستگاه جهاز هاضمه مصرف مي شود.
در واقع اين گياه از ديرباز به عنوان مرطوب كننده مناسبي براي پوست، مورد استفاده قرار مي گرفته است تا جايي كه اكثر افراد براي رفع خستگي چشم ها يا برطرف كردن چروك هاي صورت از خيارهاي ورقه شده استفاده مي كنند.
البته افرادي كه ناراحتي معده دارند، نبايد در مصرف خيار زياده روي كنند زيرا ممكن است باعث اختلال در دستگاه گوارش آنها شود.
خيار نفاخ است و بهتر است همراه گياهان معطري مثل نعناع و آويشن مصرف شود

S@eed_strong
15-02-2009, 02:10
خاصيت دماغ آدم برفي
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/snowman-zr.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=5235)
هويج از جمله سبزيجات بسيار مفيد است كه از بروز سرطان‌ها جلوگيري مي‌كند.ماده مؤثره موجود در هويج بتاكاروتن است و پيساز ويتامين A به شمار مي‌آيد در واقع انواعي از آنتي اكسيدان‌ها است كه تاثير آن‌ها بر انواع بيماري‌ها به اثبات رسيده است.
اين ماده تركيبي نارنجي رنگ است كه در سبزي‌ها و ميوه‌هاي زرد تا نارنجي و برگ سبز تيره وجود دارد.
بر اساس نتايج يك تحقيق زناني كه در رژيم غذايي خود حداقل يك بار در روز از هويج، اسفناج، كلم بروكلي و كاهو استفاده مي‌كنند ۷۳ درصد كمتر احتمال ابتلا به سرطان رحم را دارند.
هويج همچنين براي تقويت سيستم دفاع طبيعي بدن بسيار مفيد است و بدن را بر ضد عفونت‌هاي ويروسي و باكتريايي تقويت مي‌كند.
هويج فيبر زيادي دارد و به خصوص براي افرادي كه از رژيم هاي لاغري استفاده مي كنند و كساني كه چربي هاي خون بالايي دارند (كلسترول- تري گليسريد- LDL) بسيار نافع بوده و قادر به تعديل فاكتورهاي خوني ذكر شده است به شرطي كه روزانه ۱ عدد هويج خام خورده شود.
بهترين چاشني براي هويج قدري روغن زيتون است كه به آن چند قطره آبليمو اضافه كرده باشند.
از ديگر سرطان‌هايي كه بتاكاروتن يا هويج نقش چشمگيري در عدم ابتلا به آن بازي مي‌كند سرطان ريه است و حتي اگر مبتلا شده باشيد در كاهش سرعت پيشرفت آن و طولاني كردن مدت زنده ماندن شخص مبتلا اثرات شگرفي دارد.
حتي اگر حداقل هفته اي دوبار فقط يك عدد هويج متوسط خام خورده شود، ممكن است احتمال مبتلا شدن به سرطان ريه ۶۰ درصد كاهش يابد و اگر بيش از يك بار در هفته يك پيمانه بروكلي خام خورده شود تا ۷۰ درصد احتمال ابتلا به سرطان ريه كاهش مي‌يابد.
سرطان ديگر، سرطان حلقوم است، چون اين سرطان بيشتر به اشخاصي كه سيگار مي‌كشند يا مي‌كشيده‌اند حمله مي كند، بنابراين مي‌توان به آن به عنوان سرطان سيگاري‌ها اشاره كرد.
بتاكاروتن موجود در هويج نقش بسيار مؤثري در جلوگيري از ابتلا به اين بيماري دارد.
اين رژيم فقط براي اشخاصي مفيد است كه سيگار را ترك كرده اند، زيرا افرادي كه سيگار را ترك نكرده و به سيگار كشيدن ادامه مي دهند، هر قدر مواد سرشار از B كاروتن بخورند، تأثيري براي جلوگيري از سرطان آنها نخواهد داشت.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:10
آشنايي با خواص لوبيا
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8508/page08%5B850809%5D%5B1%5D.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=7396)
لوبيا چه وقتي كه سبز است، چه زماني كه پوستش را بكنيم و قرمز شود، پاي ثابت آشپزخانه‌هاي ايراني است. استفاده از لوبيا تقريباً در تمام كشورها رايج است و غذاهاي بسيار متنوعي را با آن تهيه مي‌كنند.
خوراكي كه در ايران هم با استفاده از لوبياچيتي، پياز، گلپر، روغن زيتون و آب‌ليمو تهيه مي‌شود به خصوص در فصل‌هاي سرد سال حسابي طرفدار دارد.
گفته مي‌شود لوبيا ادرار آور است و حجم مايعات دفعي را زياد مي‌كند و براي كليه‌ها نقش محافظتي دارد. همچنين به دليل دارا بودن فيبر زياد كلسترول خون را پايين مي‌آورد و براي پيشگيري از بيماري‌هاي قلب و عروق هم مفيد است.
لوبيا حاوي ويتامين‌ها و مواد معدني گوناگوني از جمله فسفر، پتاسيم، آهن، ويتامين‌‌‌B و C است كه وجود اين مواد معدني به آن خاصيت كاهش دهندگي فشارخون بخشيده است.
فيبر فراوان موجود در لوبيا هم باعث تسهيل حركات روده مي‌شود.
حتماً اين را هم مي‌دانيد كه غذاهاي پر از فيبر براي رفع يبوست و پيشگيري از سرطان روده بزرگ ضروري‌اند.
اين ماده غذايي همچنين حاوي ويتامين E است كه نوعي آنتي‌اكسيدان به شمار مي‌آيد، وجود اين ويتامين از پيري زودرس جلوگيري مي‌كند و براي رفع علايم پيش از قاعدگي هم مفيد است. در عين حال، مصرف لوبيا به افرادي كه از بيماري نقرس رنج مي‌برند، توصيه نمي‌شود.
حتماً مي‌دانيد كه لوبيا نفاخ است بنابراين لازم است تا قبل از پختن، حتماً آن را در آب بريزيد و به مدت چند ساعت بگذاريد خيس بخورد سپس آب آن را دور ريخته و آب تازه روي آن بريزند. حتي بهتر است اين كار را دو بار تكرار كنيد.
نبايد فراموش كنيد كه هضم لوبياي خشك در صورتي كه زياد كهنه باشد، به خاطر جمع شدن مواد غيرقابل جذب و توليد بعضي مواد سمي كه به تدريج در آن جمع مي‌شود بسيار مشكل مي‌شود و بنابراين بهتر است دانه لوبيا به صورت تازه يعني در همان سال اول كه محصول آن به دست مي‌آيد، مصرف شود.
همچنين افرادي كه از مشكلات گوارشي پس از صرف حبوبات رنج مي‌برند، مي‌توانند از يك استكان عرق نعناع يا عرق رازيانه استفاده كنند.
البته بد نيست بدانيد دانشمندان به روشي دست يافته‌اند كه لوبياهايي توليد كنند كه در عين مغذي بودن؛ ديگر نفاخ نباشند.
اخيراً دانشمندان ونزوئلايي توانسته‌اند با تخمير كردن لوبيا به وسيله انواعي از باكتري‌ها، ميزان مواد توليدكننده گاز را در لوبيا بكاهند و ارزش غذايي آن را تقويت كنند.
توليد گاز به دليل اثر باكتري‌ها كه در روده بزرگ زندگي مي‌كنند روي بخش‌هاي غيرقابل هضم غذا مثل فيبرهاي محلول است و پژوهشگران دانشگاه سيمون بوليوار در كاراكاس -پايتخت ونزوئلا- متوجه شده‌اند كه با تشديد كردن فرايند طبيعي تخمير از طريق اضافه كردن نوع خاصي از باكتري به نام لاكتوباسيلوس كازئي مي‌توان ميزان مواد غيرقابل هضم و توليد كننده گاز مثل فيبرهاي محلول را در لوبيا كاهش و برعكس ميزان فيبرهاي غيرمحلول را كه داراي اثرات مفيدي بر روده هستند افزايش داد و به اين ترتيب نگراني اجتماعي افراد از مصرف لوبيا را از بين برد.
لوبيا به علت اين كه داراي مقدار قابل ملاحظه‌اي تركيبات شيميايي استروژن گياهي است براي پيشگيري از سرطان سينه اثرات مفيدي دارد و فعاليت استروژن سرطان‌زاي بدن را متوقف مي‌كند.اين موضوع مورد تاييد عده زيادي از دانشمندان قرار گرفته است.
از جمله دكتر لئونارد كهن در بنياد آمريكايي سلامت در نيويورك در مطالعه‌اي نشان داده است كه زنان اسپانيايي زبان منطقه كارائيب و مكزيك و آمريكاي لاتين، كمتر از زنان آمريكايي به سرطان سينه مبتلا مي‌شوند.
نكته آخر اين كه مصرف لوبيا به افرادي كه از بيماري ديابت رنج مي‌برند هم توصيه نمي‌شود و بهتر است پرهيز از آن را در رژيم غذايي خود، داشته باشند.
اگر بخواهيم به شكل فهرست‌وار به خواص لوبيا بپردازيم بايد بگوييم كه: لوبيا ادرار آور است، درمان كننده ناراحتي‌هاي دستگاه ادراري از جمله سنگ كليه است، سينه و ريه را نرم مي‌كند، كلسترول خون را پايين مي‌آورد، ضد سرطان است و براي رفع بيماري‌هاي قلبي مفيد است، فشار خون را پايين مي‌آورد، يبوست را برطرف مي‌كند و براي درمان زخم مفيد است و تنها مصرف آن به كساني كه مشكلات گوارشي نظير زخم معده و اثني‌عشر دارند يا دچار دردهاي شكمي پس از مصرف آن مي‌شوند و همچنين مبتلايان به ديابت و نقرس و كساني كه تحت رژيم‌هاي لاغري قرار دارند، توصيه نمي‌شود.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:10
مبارزه با سرماخوردگي با پياز
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8507/onion-zr.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=6827)
پياز گياهي است دوساله و داراي برگ‌هاي توخالي و استوانه‌اي شكل كه داراي انواع مختلف سفيد، بنفش، قرمز يا مخلوطي از قرمز و بنفش است.توصيه دانشمندان، اين است كه از خوردن پياز و ساير گياهان خانواده سير غفلت نكنيد. پياز از نظر طب قديم ايران گرم و خشك و داراي خواص بي‌شمار است.
پياز خام داراي ويتامين(ث) فراوان و ويتامين هاي B، A و املاح معدني از قبيل گوگرد، آهن، آهك، فسفر، پتاسيم، سديم، يد، سيليس، كلسيم، اينولين، صمغ و موم است.
پيازهاي قرمز و زرد از غني‌ترين منابع تركيبات شيميايي كوورستئين هستند. كوورستئين از مواد ضداكسيد كننده و ضدالتهاب و ضمناً آرام بخش و مسكن است.
اين گياه همچنين حاوي يد است و در درمان گواتر تأثير دارد. سيليس موجود در پياز نيز در نگهداري استخوان‌ها و رگ‌ها ضروري است.
اين گياه همچنين نقش مؤثري در سيستم گردش خون دارد؛ به اين ترتيب كه به پايين آوردن فشار خون كمك مي‌كند و به دليل دارابودن كوورستئين، با راديكال هاي آزاد جنگيده و از بالارفتن LDL (كلسترول بد) جلوگيري كرده و در درمان تصلب شرايين بسيار كارآمد است.
پياز در تنظيم قند خون بسيار مفيد است و حاوي انسولين گياهي است، بنابراين مصرف آن به افراد مبتلا به ديابت توصيه مي شود. مصرف پيازهاي قرمز نسبت به انواع بدون رنگ آن در اولويت قرار دارد.
اين گياه به دليل مدرّ بودن، فوايد بي‌شماري براي دستگاه ادراري داراست. اين گياه باعث كاهش اوره خون شده، به دفع سنگ‌هاي مجاري ادراري كمك مي‌كند، در رفع ورم پروستات كارآمد است و از ديگر فوايد آن براي سيستم ادراري، رفع احتباس ادرار و درمان التهاب مجاري ادراري است.
پياز براي درمان عفونت مثانه و بيماري هاي كليوي نيز توصيه مي‌شود.در نسخ قديمي به نقش پياز در تسكين دردهاي مفصلي اشاره شده است.توصيه كارشناسان به مبتلايان به بيماري آسم اين است كه در رژيم غذايي خود مرتباً از پياز استفاده كنيد.
پياز حداقل داراي سه تركيب شيميايي ضد التهاب دارويي است كه به عامل زيربنايي بيماري آسم يعني به التهاب حمله مي‌كند. اين گياه حاوي آنتي بيوتيك بوده، داراي خاصيت ميكروب كشي قوي است و در درمان سرماخوردگي و ساير عفونت‌هاي ميكروبي كارآمد است.
مصرف پياز خام به كساني كه از مشكلات گوارشي نظير زخم معده و اثني عشر رنج مي‌برند توصيه نمي‌شود؛ اين افراد بايد پياز را به شكل پخته مصرف كنند.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:11
آشنايي با خواص خرمالو


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8609/Khormalo-2-1002-as.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=41616) خواص‌خوراکی‌ها- خرمالو از جمله ميوه‌هايي است كه اگرچه در حالت نارس گس و سفت است ولي اگر آن را در دماي معمولي اتاق قرار دهيد، به مرور خواهد رسيد و نرم و شيرين مي‌شود. البته طعم و مزه آن به نوع خرمالو بستگي دارد؛ به اين معنا كه حتي بعضي از انواع رسيده نيز همچنان حالت گسي را دارند. خرمالو علاوه بر اينكه به صورت خام و تازه مصرف مي‌شود، در آجيل ميوه‌هاي خشك نيز يافت مي‌شود. در ضمن از پخته آن نيز به صورت مربا، مارمالاد و همچنين در انواع شيريني‌ها و كيك‌ها استفاده مي‌كنند.
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8609/Khormalo-1002-as.jpg


خواص غذايي
خرمالو سرشار از ويتامين A، بتاكاروتن و همچنين مقدار قابل توجهي ويتامين‌هاي B1، B2، B3 و ويتامين C است. اين ميوه همچنين مواد معدني مختلف مورد نياز بدن را مانند كلسيم، گوگرد، آهن، فسفر، منيزيم و پتاسيم دارد؛ به همين جهت براي رشد و نمو كودكان بسيار مفيد شناخته شده است.

خواص درماني
ـ خوردن خرمالوي رسيده براي افرادي كه از سينه‌درد در رنج هستند، توصيه مي‌شود.
ـ مي‌گويند اگر خرمالو را به صورت ناشتا ميل كنيد، براي درمان اسهال خوني بسيار مفيد خواهد بود.
ـ خرمالو براي بيماران كبدي، كليوي و نقرسي نيز مفيد است.
ـ خرمالو حاوي مقدار زيادي پكتين است. پكتين يكي از فيبرهاي محلول در آب است كه باعث كاهش چربي خون مي‌شود.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:11
آشنايي با خواص خرما
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8611/date-neg.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=45307)
خرما ميوه‌اي قديمي است كه نام آن 42 بار در قرآن كريم آمده استاين ميوه پرخاصيت را مردم كشورهاي اروپايي و آمريكايي بيشتر در پخت كيك و شيريني مورد استفاده قرار مي‌دهند، در حالي كه در خاورميانه-به‌خصوص كشورهاي عربي- يكي از تنقلات اصلي به شمار مي‌آيد.
خرما (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=1642) ميوه‌اي مقوي است كه مواد معدني بسياري همچون آهن، پتاسيم، روي، منگنز و ويتامين‌هاي A، B و E دارد.
خرما داراي قند زيادي است و حدود 70درصد آن را كربوهيدرات تشكيل مي‌دهد. تحقيقات نشان مي‌دهد كه ايران 18درصد خرماي جهان را تأمين مي‌كند.

خواص درماني خرما
از جمله خواص خرما، خنثي كردن اسيد اضافي معده است. با توجه به اينكه زيادي اسيد معده باعث ترش كردن و دل‌درد مي‌شود، هنگام بروز چنين علائمي، 2 تا 3 عدد خرماي تازه را له كرده و در مقداري آب جوش بيندازيد، سپس هم زده و بنوشيد.
- با خوردن يك عدد خرما به همراه شير، پيش از خواب، خواب راحتي خواهيد داشت.
- خرما ضد ميكروب است، سبب تقويت ستون فقرات شده و قوه بينايي و شنوايي را تقويت مي‌كند؛ همچنين سبب هضم غذا و خوشبو شدن دهان مي‌شود. كلسيم موجود در خرما عامل اصلي استحكام استخوان‌هاست؛ در ضمن فسفر آن نيز مانع ضعف اعصاب و خستگي مي‌شود.
به همين دليل، مصرف روزانه چند عدد خرما به سالمندان توصيه مي‌شود. به اين ترتيب با توجه به اينكه خرما داراي منيزيم نيز هست و سالمندان نيز براي جبران كاهش كار سلول‌هاي مغزي‌شان بايد غذاهاي منيزيم‌دار بخورند، اين ميزان مصرف، منيزيم مورد نياز آنها را نيز تأمين مي‌كند. در ضمن منيزيم موجود در خرما كاركرد كليه و لوزالمعده را آسان مي‌كند.
- خرما براي افرادي كه دوره نقاهت را مي‌گذرانند نيز مفيد است، همچنين مانع تجمع چربي شده و به دليل دارا بودن عناصر مفيد، دفاع بدن را نيز در برابر امراض بالا مي‌برد. علاوه بر اين، خرما براي بيماران داراي چربي خون، چاقي، ناراحتي‌هاي تنفسي، آسم و كليه التهابات، مفيد است.
- خرما از جمله ميوه‌هاي شيريني است كه مصرف محدود آن براي بيماران ديابتي نيز مجاز شناخته شده است.
- تحقيقات به‌عمل آمده نشان داده است مصرف خرما باعث افزايش شير مادر و همچنين ايجاد آرامش مادران در دوران بارداري مي‌شود.
- مي‌گويند مصرف خرما كار غده تيروئيد را نيز تنظيم مي‌كند.
- لازم به ذكر است با تمام مزاياي ياد شده، زياده‌روي در مصرف خرما براي كبد و طحال خوب نبوده و در ضمن فشار خون را بالا برده و سبب پوسيدگي دندان‌ها و همچنين چاقي نيز مي‌شود.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:12
آشنايي با خواص كنگر


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8702/Kangar-0211-as-2.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=53096) خواص‌خوراکی‌ها- كنگر انواع مختلفي شامل كنگر معمولي و كنگر فرنگي يا همان آرتيشو دارد. باتوجه به اينكه در كشور ما مصرف كنگر معمولي رواج بيشتري داشته و شناخته‌‌شده‌تر است ما در اينجا به خواص اين سبزي فصل مي‌پردازيم.
كنگر معمولي گياهي است خودرو با برگ‌هاي خاردار و ساقه‌هاي ضخيم شبيه به كرفس كه از آن در پخت سوپ، خورش و حتي به‌صورت خام در سالاد استفاده مي‌كنند.
البته باتوجه به اينكه برگ‌هاي آن تيغ‌هاي ريز و تيزي دارند، هنگام پاك‌كردن مراقب دستان خود باشيد؛ پس بهتر است از دستكش استفاده كنيد.
كنگر طبيعتي گرم و خشك دارد و به همين علت آن را با ماست نيز مي‌خورند و در ضمن براي آن دسته از افرادي كه گرم‌مزاج هستند، خوردن آن توصيه مي‌شود. علاوه بر اين، كنگر منبع غني پتاسيم است.
http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/pose/8702/Kangar-0211-as.jpg


خواص درماني
كنگر ضدعفوني‌كننده، اشتهاآور، تب‌بر و هضم‌كننده غذاست و درضمن، مصرف آن باعث تقويت دستگاه گوارش مي‌شود.
اين گياه و به‌خصوص برگ آن ادرارآور و نيروبخش است و در ضمن قلب را نيز تقويت مي‌كند.
كنگر در درمان يرقان، نارسايي كبد و كم‌خوني مؤثر بوده و از كبد در برابر سموم شيميايي محافظت مي‌كند.
محققان معتقدند وجود ماده‌اي به نام سينارين در عصاره برگ كنگر، باعث كاهش كلسترول و تري‌گليسيريد خون مي‌شود. در ضمن همين ماده به همراه ماده ديگري به نام اسيد كافئيك موجود در كنگر، كبد را در برابر عفونت حفظ مي‌كنند.

توجه: چه كساني بهتر است كنگر نخورند؟
افرادي كه ناراحتي‌هاي كليوي و كبدي شديد دارند از مصرف برگ كنگر پرهيز كنند.
زنان باردار و كودكان
باتوجه به اينكه كنگر باعث انقباض كيسه‌صفرا مي‌شود، افرادي كه سنگ كيسه‌صفرا دارند، از خوردن آن صرف‌نظر كنند.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:12
آشنايي با خواص توت‌ فرنگي


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/8702/strawberry%5B100%5D.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=52527) خواص‌خوراکی‌ها- يكي از خوشمزه‌ترين خوردني‌هاي اين فصل كه اكنون به لطف كاشت گلخانه‌اي در طول سال قابل دسترسي است - البته با قيمت گران- توت‌فرنگي است.تقريبا همه مردم به جز آنهايي كه به توت فرنگي آلرژي دارند، اين ميوه خوش‌طعم و زيبا را كه از خانواده رز است، دوست دارند.
اما تنها ظاهر فانتزي توت فرنگي نيست كه آن را به ميوه‌اي مشهور تبديل كرده بلكه خواص جادويي آن در مقايسه با ديگر ميوه‌ها، توجه پزشكان را جلب كرده است.
به گفته متخصصان تغذيه، توت فرنگي خاصيت ضد سرطاني قوي‌اي دارد و از ساختار سلول‌ها محافظت مي‌كند.
همچنين تحقيقات نشان مي‌دهد كه اين ميوه خوشرنگ، عملكرد مغز را بهبود مي‌بخشد و روند زوال سلول‌هاي آن را به تاخير مي‌اندازد.
علاوه بر اين ميزان كالري موجود در توت‌فرنگي بسيار پايين و سطح ويتامين‌ها و املاح آن بسيار بالا ست و به همين دليل يك پاي ثابت رژيم‌هاي غذايي است.
توت فرنگي منبع بسيار غني ويتامينC و فيبر است و سطح كلسترول بد خون را پايين مي‌آورد.
پزشكان مي‌گويند يك فنجان از اين ميوه بدون چربي و كلسترول، 50 كالري، 5/11گرم كربوهيدرات، 4 گرم فيبر و 45 ميلي گرم پتاسيم دارد.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:12
راهنماي خوراك فصلي


http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posa/8702/food-eat%5B100%5D.jpg (http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=54079) خواص‌خوراکی‌ها- «خوراك فصلي» چه معنايي براي شما دارد؟ براي لذت بردن از غذا‌ها بايد اطمينان يابيد كه آنها با آب و هواي فصل هماهنگي دارند.هنگامي كه خورد و خوراك خود را مطابق گذر فصل‌ها تنظيم كنيد احساس سبكي و شادابي بيشتري خواهيد كرد و به اين منظور كارشناسان يك توصيه كلي دارند كه به آن اشاره مي‌شود:

بهار: در اين فصل تا مي‌توانيد ميوه و سبزيجات تازه مصرف كنيد. سبزيجات، نماد رويش در فصل بهار هستند. رنگ سبز فصل بهار بايد در بشقاب شما نمايان شود. اسفناج و كاهوي تازه را در منوي غذايي بهار فراموش نكنيد.

تابستان: گرماي تابستان مصرف غذا‌هاي سبك و خنك را مي‌طلبد و اين دقيقا همان توصيه كارشناسان تغذيه است. آنها توصيه مي‌كنند خوردن غذا‌هاي چرب و سنگين در روز‌هاي داغ تابستان به حداقل برسد.
آب ليموترش، خوردن غذا‌هاي تابستاني را گواراتر مي‌كند. فراموش نكنيد كه در هيچ فصلي به اندازه تابستان تنوع ميوه‌ها زياد نيست، پس در روز‌هاي طولاني اين فصل انواع ميوه‌ها را به رژيم غذايي خود اضافه كنيد.

پاييز: در پاييز به سمت غذا‌هاي گرم‌تر و محصولات همين فصل نظير هويج، سيب زميني، پياز و سير برويد.

زمستان: سرماي زمستان را با مصرف غذا‌هاي گرم جبران كنيد. توجه داشته باشيد محصولات كشاورزي كه رشد آنها بيشتر طول مي‌كشد از محصولاتي كه به سرعت رشد مي‌كنند، طبع گرم‌تري دارند و خوردن آنها به گرم نگه‌داشتن بدن در روز‌هاي سرد سال كمك مي‌كند.
گوشت، مرغ، ماهي‌، تخم مرغ، ذرت و آجيل از جمله خوردني‌هايي هستند كه با فصل زمستان هماهنگي كامل دارند.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:13
ریحان; همنشین کباب و ضامن سلامتی http://www.seemorgh.com/health/desktopmodules/icontent2/showimage.aspx?id=11496&t=y&w=300&h=200&type=1
برگهای گرد و نوك‌دار ریحان خیلی شبیه نعنا است. برگهای بسیار معطر آن بعنوان چاشنی گیاهی برای غذاهای مختلف استفاده می‌شوند ولی بعنوان ماده اصلی در کنار غذاهای سنتی ایرانیان به خصوص کباب ها و یك نوع پاستا مخلوطی از ریحان، میوه كاج و پنیر پارمیزان (نوعی پنیر ایتالیایی) محبوبیت دارد.
فواید ریحان
تحقیقات انجام شده روی ریحان نشان‌داده‌است كه تأثیرات سلامتی منحصر به فرد ریحان در دو بخش بررسی می‌شود: فلاونوئیدهای ریحان و روغنهای فرار
DNA دفاعی به همراه خواص ضدباكتری
آرایش منحصر به فرد ماده تشكیل‌دهنده فعالی بنام فلاونوئید در ریحان حفاظت در سطح سلولی را فراهم‌می‌سازد. ارینتین و ویسنین، دو فلاونوئید حلال در آب هستند كه از مزیتهای خاص ریحان می‌باشند، در بررسی‌ها روی گلبولهای سفید خون انسان، این مواد در ریحان همانند كرموزوم از ساختارهای سلولی در برابر پرتوها و آسیبها با پایه اكسیژن محافظت می‌كنند. بعلاوه ریحان از رشد باكتریهای ناخواسته نیز جلوگیری می‌كند. خواص ضدباكتری ریحان نه تنها مربوط به فلاونوئیدهای یكپارچه آن ، بلكه به علت روغنهای فرار آن است كه شامل estragole، linalool، cineole، eugenol، sabinene، myrcene، limonene است.
در بررسی‌های آزمایشگاهی تأثیر ریحان روی رشد محدود كننده بعضی از باكتریها مشخص شده است، از قبیل روغن ریحان حاصله از برگهای آن، جلوی فعالیت باكتریهای بیماریزایی كه در برابر آنتی‌بیوتیكها مقاومت می‌كنند را می‌گیرد و همچنین روغن فرار ریحان از رشد وافزایش باكتریهای حاصل از staphylococcus، Enterococcus، Pseudomonas جلوگیری می‌كند، باكتریهایی كه نه تنها فراوانند بلكه مشكلات درمانی جدی از خود نشان می‌دهند زیرا آنها مقاومت زیادی در برابر داروهای آنتی بیوتیكی دارند.
تحقیقات چاپ شده در فوریه 2004 درمقاله‌ای در Food microbiology نشان داده است كه شستن محصول در محلول روغن فرار ریحان یا آویشن با غلظت 1% موجب كاهشshigella، باكتری عفونی كه باعث اسهال و یا آسیبهای جدی روده‌ای است می‌شود. ریحان و آویشن مزه خوبی به غذاهای شما می‌دهند خصوصاً غذاهایی كه پخته نمی‌شوند مانند سالادها. افزودن مقداری ریحان یا آویشن تازه به سس سركه نه تنها مزه سبزیجات تازه را بهتر می‌كند بلكه شما را مطمئن می‌سازد كه فرآورده تازه‌ای كه مصرف كنید بی‌ضرر است.
اثر ضدالتهابیماده eugenol روغنهای فرار ریحان موضوع مطالعات گسترده بوده است، چون این ماده می‌تواند جلوی فعالیت آنزیمی‌بنام سایكلواكسیژناز (cyclooxygenase) در بدن را بگیرد. بسیاری از غیراستریودال‌ها، داروهای ضدالتهابی (NSAIDS)، از قبیل آسپرین و ایبوبروفن، بخوبی داروی استامینوفن، جلوی فعالیت چنین آنزیمی‌ را می‌گیرند. (در مورد استامینوفن، این اثر تا اندازه‌ای مورد بحث است و ممكن است در درجه خیلی كمتر از نمونه آسپرین و ایبوبروفن روی دهد). این اثر بازدارندگی اوژنل در ریحان، به آن خاصیت ضدالتهابی می‌دهد و می‌تواند نقش اساسی در درمان داشته و انسان را از درد ناشی از بیماریهای التهابی مثل روماتیسم مفصلی و بیماریهای التهابی روده‌ای مصون نگهدارد.
اهمیت غذایی برای سلامت قلب و عروق
آیا می‌خواهید مزه غلظت و خاصیت قلبی و عروقی سس پاستا خود را بهتر كنید؟
مقداری ریحان به آن بیفزائید. ریحان منبع بسیار مهم ویتامین A است (غلظتی از كاراتینونید مثل بتاكاروتن در آن وجود دارد) كه بعنوان منبع خالص ویتامین شناخته شده چون به راحتی به ویتامین A تبدیل می‌شود و بتاکاروتن آنتی اكسیدان بسیار غنی از ویتامین A است و نه تنها سلولهای اپیتلیال را از آسیبهای اساسی مصون نگه می‌دارد بلكه ازتشكیل كلسترول اكسید شده در جریان خون و تجمع آن در دیواره رگها كه منجربه گرفتگی رگها و درنتیجه حمله قلبی یا مغزی می‌شودجلوگیری می‌كند. آسیب رادیكالهای آزاد ممكن است در پدید آمدن وضعیتهایی مثل آسم، آرتروز استخوان و روماتیسم مفصلی نقش داشته‌باشد. بتاكاروتن موجود در ریحان ممكن است باعث كاهش چنین شرایط و مانع از آسیبهای بیشتر به سلولها شود. ریحان منبع بسیار خوبی از منیزیم است كه باعث افزایش سلامت قلب و راحتی ماهیچه و رگهای خونی شده كه نتیجه آن بهبود در جریان خون ،كاهش طپش نامنظم و جلوگیری از گرفتگی ماهیچه‌های قلب یا رگهای خونی است. علاوه بر خواص مغذی ذكر شده، ریحان منبع بسیار خوبی از آهن، كلسیم، پتاسیم و همچنین ویتامین cاست.
ریحان گیاهی است آشنا كه از برگهای آن برای غذاهای مختلف استفاده میشود. ریحان دارای برگهای گرد و نوكدار سبز رنگ است كه در بعضی از آنها نقطه‌هایی بنفش و قرمز وجود دارد. ریحان از خانواده نعنا میباشد. بیش از 60 نوع ریحان وجود دارد كه تفاوتهایی در مزه و ظاهر آنها وجود دارد. مزه ریحان شیرین و تند است در حالیكه انواع دیگر ریحان دارای مزه‌های خاص هستند. ریحان لیمویی، ریحان Amise و ریحان دارچینی كه مزه آنها از نامشان مشخص است. نام علمی‌ریحان Ocimumbasilicm می‌باشد.

چند نكته مهم در آشپزی
از آنجا كه روغنهای موجود ریحان فرار هستند بهتر است كه آن را در انتهای آشپزی خود اضافه كنید تا بیشتر بو و مزه خود را حفظ كند.
چند نكته كوتاه
ریحان خرد شده همراه با سیر و روغن زیتون مخلوط كنید تا یك سس عاری از لبنیات برای غذاهایی مثل پاستا، ماهی آزاد و براشتای گندمی ‌به دست آید.
در یك چاشنی ایتالیایی، روی پنیر موزارلا و گوجه‌های قطعه شده ریحان خرد شده بریزید كه این باعث خوشرنگ و خوشمزه شدن آن می‌شود و از آن لذت ببرید. شما حتی می‌توانید ریحان را به غذاهای سرخ شده مثل بادمجان، كاهو، فلفل تند اضافه كنید و به آنها طعم تایلندی بدهید.
پوره ریحان، روغن زیتون و پیاز را در مخلوط‌كن بریزید تا خوب مخلوط شوند سپس به سوپ گوجه اضافه كنید. شما می‌توانید از یك فنجان چای ریحان نشاط بخش با ریختن برگهای خرد شده ریحان در آب جوش به مدت 8 دقیقه لذت ببرید.

ریحان غذایی حساسیت زا نیست. غذایی نیست كه گویتروژن، اوكسالات یا پورین را محدود كند. در گزارش 2003shoppers Guide to Produce"" جزء 12 غذایی است كه پس مانده آن خاصیت حشره كش ندارد.
ریحان منبعی بسیار عالی از ویتامین A و آهن و كلسیم است علاوه بر آن منبع خوبی از منیزیم، ویتامین‌C، پتاسیم، منگنز و فیبرهای غذایی است.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:13
میوه آرام‌بخش و تب‌بر http://www.seemorgh.com/health/desktopmodules/icontent2/showimage.aspx?id=17254&t=y&w=300&h=200&type=1
گلابی (http://www.seemorgh.com/health/default.aspx?tabid=2093&conid=183&mID=4760) سنگ مجاری ادرار را دفع می‌کند و آرام بخش و تب‌بر است.

گلابی در رفع عفونت مجرای ادرار موثر است و مقوی بدن است.

همچنین گلابی تشنگی را برطرف و سوزش مثانه و مجرای ادرار را رفع می‌کند.
قند گلابی گلوکز است، بنابراین آنهایی که مبتلا به مرض قند (http://www.seemorgh.com/health/default.aspx?tabid=2267&conid=1786&mID=6823) هستند می‌توانند از آن استفاده کنند و برای آنها مضر نیست.

گفتنی است مصرف این میوه برای دفع سموم بدن بسیار موثر است.

شیره گلابی خاصیت مدر، تصفیه کننده خون، دفع کننده اسید اوریک و تامین کننده عناصر معدنی مورد نیاز بدن دارد. مصرف آن در بیماریهای مختلف مانند انواع کم‌خونی (http://www.seemorgh.com/health/default.aspx?tabid=2267&conid=5360&mID=6823)‌ها، خستگی عمومی و بیماری سل اثرات مفیدی دارد. ضمنا به علت قابض بودن در رفع اسهال‌های ساده، اثرات درمانی دارد.

شایان ذکر است زیاده روی در خوردن گلابی برای سرد مزاجان و اشخاصی که معده ضعیف دارند موجب نفخ معده می‌شود و اینگونه اشخاص باید آن را با مربای زنجبیل بخورند.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:13
خواص دارویی تره درمان تمامي عفونت ها،تره از جمله سبزي هاي معروف و خوردني است كه ساقه ندارد و بركهاي آن دراز و تا خورده است و به نام«گندزدا» نيز خوانده مي شود.
فوايد تره:
ـ تره ناراحتي طحال را برطرف مي كند.
ـ تره از نظر خواص غذا و شفا و درمان شبيه سير وپياز است، ولي طعم و بوي آن ملايم تر از آْنهاست و دهان را خوشبو مي كند.
ـ مصزف تازه راي رفع يبوست دائمي، ترش كردن غذا و سوء هاضمه، رفع چاقي و تسكين درد مفاصل و نقرس مفيد است.
ـ مصرف سوپ يا شربت تره براي معالجة تمام بيماري هاي حاد و مزمن دستگاه تنفس اثر شفا بخش دارد، مثلاً در گريپ، گلو درد، گرفتگي صدا و سياه سرفه مفيد بوده و اثر خلط آور دارد و در اين مواد اضافه كرده كمي عسل به آب تره و مصرف آن مفيد تر است.
ـ تره از سبزي هاي مدر(ادرار آور) است و لذا خوردن سوپ يا شربت تره و يا جوشانده ۴ گرم تخم تره در يك ليتر آب براي حبس البول، آب آوردن بافت ها، دفع سنگ كليه و تسكين قولنج مفيد است.
ـ خوردن تره كه در سكه پرورده شده باشد، براي دفع سنگ كيسه صفرا و تورم طحال مفيد است.
ـ تره پخته و نيم گرم را چنانچه در محل بوا سير قرار دهند اثر شفا بخش دارد، همچنين خوردن ۱۵ گرم آب تره خام، خونريزي بوا سير را قطع مي كند.
ـ ماليدن آب تره يا له كرده آن بر روي پوست براي درمان كهير و رفع خارش مخصوصاً اگر با سماق مخلوط شود مؤثر است.
ـ مخلوط آب تره با سماق را چنانچه بر روي زگيل بمالند اثر شفا بخش دارد.
ـ تره، ملين، مقوي هاضمه و پيشاب آور است.
ـ تره داراي مقدار زيادي آهن است و ويتامين«ث» به مقدار زيادي در برگ هاي سبز آن وجود دارد مخصوصاً در هنگام تابستان ويتامين هاي ب۱ ـ ب۲ در تره يافت مي شود و داراي كاراتين نيز است.
ـ تره به واسطه داشتن سلولز، نفخ آور است. لذا براي اشخاصي كه مبتلا به اختلالات روده هستند چندان خوب نيست.
ـ جوشانده تره در رفع ذات الريه و رسوبات ادراي كمك زيادي مي كند.
ـ مصرف جوشانده و شربت تره، در موارد گرفتگي صدا، زكام، سرفه، برونشيت و تمامي اختلالات حاد دستگاه تنفشي مؤثر است.
ـ انواع تره فشار خون را پايين مي آورد و خوردن آن براي معالجه تمامي عفونت ها مفيد است.
ـ در كاربرد خارجي، اگر تره به صورت له شده بر روي محل گزيدگي زنبور قرار گيرد، باعث تسكين درد مي شود.
ـ خوردن ۹ گرم تخم تره بو داده در روز، براي درمان اسهال مزمن و نفخ شكم مفيد است.
ـ براي بند آمدن خونريزي بيني، چند قطره مخلوط از آب تره با سركه را در بيني بچكانيد. در اين موقع متوجه خواهيد شد كه خونريزي بيني بند مي آيد.
ـ ضماد (مرهم) تخم تره، براي معالجه كك و مك، معالجه پيسي و تسكين دردهاي عصبي و تحريكات جلدي اثر شفا بخش دارد. __________________
یک استکان آبغوره بنوشید و حدود 50 ثانیه صبر کنید :

اگر دهانتان آب افتاد ، نشانه بالا بودن قند خون است،

اگر دهان خشک شود نشانه اختلالات کبدی است،

اگر دهان کف آلود یا چسبناک شود ، نشانه بالا بودن چربی خون است.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:14
خواص دارویی اسفناجدر صدر خوراكي هاي ضد سرطان ،طبق نظر حكماي طب سنتي اسفناج از نظر طبيعت كمي سردرد و تا حدي مي توان گفت كه نه سرد است و نه گرم، بلكه معتدل است.
برگ آن خنك كننده است و براي كاهش تب و ورم ريه و روده كوچك نافع است.

تخم آن خنك كننده، ملين و براي ورم كبد و يرقان مفيد است.
اگر برگ اسفناج با جو پوست كنده و به اصطلاح جو سفيد و روغن بادام شيرين پخته شود، براي سرفه هاي خشك و تب هاي گرم اشخاص گرم مزاج مفيد است و اما در مورد سرفه مزاجان توصيه اين است كه اسفناج پخته با گوشت پرنده چاق و چرب و برنج …
در صدر خوراكي هاي ضد سرطان
طبق نظر حكماي طب سنتي اسفناج از نظر طبيعت كمي سردرد و تا حدي مي توان گفت كه نه سرد است و نه گرم، بلكه معتدل است.
برگ آن خنك كننده است و براي كاهش تب و ورم ريه و روده كوچك نافع است.
تخم آن خنك كننده، ملين و براي ورم كبد و يرقان مفيد است.
اگر برگ اسفناج با جو پوست كنده و به اصطلاح جو سفيد و روغن بادام شيرين پخته شود، براي سرفه هاي خشك و تب هاي گرم اشخاص گرم مزاج مفيد است و اما در مورد سرفه مزاجان توصيه اين است كه اسفناج پخته با گوشت پرنده چاق و چرب و برنج و ادويه نظير زنجبيل و هل ودارچين خورده شود.
اسفناج رفع تشنگي مي كند و سريع الهضم تر از ساير سبزي ها است و براي درد گلو نافع است. و ضماد آن براي ورم هاي حاصل از گزش زنبور و سرباز كردن دمل مفيد است.
مقدار مصرف عصاره اسفناج ۱۰ گرم است. اسفناج چون داراي اكسلات است براي بيماري مبتلا به ورم مفاصل و سنگ هاي صفراوي مناسب نيست.
در چين و مناطق دور از اسفناج به عنوان باد شكن (روا) و ملين ( ايچي مورا) استفاده مي شود و ماده اسپيناسين ترشحات مربوط به هاضمه را تحريك مي كند. (كارين و كيمورا)
غذا هاي اسفناج به عنوان دارو :
آش اسفناج كه در آن گيشنيز ريخته شده باشد، براي سر دردهايي كه حادث از اختلال گوارشي و سوء مزاج باشد مفيد است و اگر با آب ليمو يا آب سماق يا آب غوره ترش شود، براي سردردهاي ناشي از اختلالات صفراوي خوب است.
اسفناج پخته كه در كره گاو يا روغن بادام سرخ شده باشد نيز براي سردردهاي حاصله از اختلالالت صفراوي خوب است، براي افراد مبتلا به سرسام صفراوي، اسفناج پخته با كمي شكر و سركه و يا آبليمو يا تمر هندي كه ترش شود، بسيار مفيد است.
اگر آش اسفناج با ماش پوست گرفته و جو پوست گرفته و روغن بادام شيرين و شيره تخم خشخاش پخته شود، براي سرسام هاي سوداوي بسيار مفيد است.
در مورد اشخاصي كه از بي خوابي رنج مي برند، اسفناج را با كدو وبرگ كاهو و يكي دو برگ خشخاش با گوشت مرغ چاق يا گوشت بزغاله پخته و كمي شيره تخم خشخاش و شيره بادام شيرين يا كره مخلوط كرده ميل كند، براي بي خوابي حاصل از خشكي دماغ مفيد است.
اگر اسفناج را در آب پخته يا روغن بادام شيرين يا كره گاو و گوشت بره پخته بخورند، براب ماليخوليا مفيد است. اگر ماليخوليا ناشي از گرفتگي هاي كبد باشد اسفناج را به تنهايي و يا با كرفس پخته بخورندو يا آب كرفس را گرفته و بياشامند خيلي مفيد است.
اگر اسفناج را با جو سفيد و ماش بي پوست پخته بخورند براي اولين ابتلاي به ذات الجنب و بيماي هاي سينه و ريه و سرفه نافع است.
اگر اسفناج را با پخته با كره گاو يا روغن بادام شيرين سرخ شوند و ميل كننده، غذاي بسيار مناسبي براي اشخاص مبتلا به جنون و قطرب( نوعي ماليخوليا كه مبتلايان به آن از مردم گريزانندو در گوشه اي منزوي مي نشينند.)
اسفناج پخته ساده را اگر با روغن بادام شيرين آغشته و ميل كنند، براي تشنج هاي ناشي از يبوست مفيد است.
نظري به تحقيقات علمي جديد در مورد خواص درماني اسفناج :
اسفناج طبق نظر اغلب دانشمندان يكي از گياهاني است كه ظرفيت ضد سرطاني آن خيلي بالا و براي پيشگيري ابتلاعيه به سرطان به سلطان گياهان معروف است. بنابراين اشخاصي كه سالها اعتياد به سيگار و دخانيات داشته اند، از نظر اين خاصيت بايد به خوردن اسفناج كه توجه خاص مبذول دارند.
اسفناج كه از سبزي هاي داراي رنگ سبز تيره است، همراه با هويج در صدر ليست خوراكي هاي ضد سرطان جاي دارد و طبق تحقيقات دانشمندان كه در كاهش سرطان كولون، سرطان ركتوم، سرطان معده، سرطان پروستات، سرطان حنجره حلق، سرطان مخاط رحم و سرطان گردن، سرطان مري و به ويژه سرطان ريه نقش والايي دارد.
مطالعات علمي نشان مي دهد اشخاصي كه در حد بسيار كم و به ندرت از سبزيجات به رنگ سبزتيره كه داراي مقدار زيادي ماده معروف كاروتنونيد هستند و در اين گروه اسفناج در صدر آنها قراردارد، مي خورد؛ دوباره بيشتر از سايرين د رمعرض خطر ابتلا به سرطان هستند. و در عين حال تحقيقات علمي نشان مي دهد اشخاصي كه در هر روز يك خوراك اسفناجي مي خورند حتي معتادان به دخانيات خيلي كمتر از ديگران در معرض اين خطر قرار دارند.
در هر ده مورد از يازده تحقيق علمي كه در مورد سرطان ريه به عمل امده است، حقايق فوق تأييد شده است. از جمله تحقيقاتي كه توسط دكتر ريشارد شكل كه از نسج شناشان دانشگاه تگزاس است، به عمل آمده نشان مي دهد كه خوراكي هاي داراي كاروتن به طور مؤثري در نجات معتادان به دخانيات از سرطان دخيل است.
دانشمند ديگري از محققان داشگاه جان هاپكينز در تحقيقات خود نشان مي دهد، اشخاصي كه مقدار بتاكاروتن خون آنها زياد است درمقابل ابتلاي به سرطان بسيار مقاومتر از سايرين هستند. در آزمايش ديگري كه به تازگي مهققان در آمريكا انجام داده اند ، اسفناج را از نظر مواد شيميايي موجود در آن تجزيه كرده اند، مقدار كارتنوئيد در اسفناج خام ۳۶ ميلي گرم در هر ۱۰۰ ميلي گرم است در حالي كه در هويج خام در هر ۱۰۰ ميلي گرم داراي ۱۴ميلي گرم مواد كارتنو ئيد با آين تفاوت كه در هر هويج قسمت عمده بتاكاروتن است.
با اينكه ماده قطعي مؤثر ضد سرطان است ولي با اين حال مواد كارتنو ئيد موجود در اسفناج، عملاً نقش بسيار مؤثري در اين ماجرا دارند. به علاوه اسفناج داراي مقدار زيادي كلرو فيل است كه آن هم مواد داراي ظرفيت بالاي ضد سرطان است. عده اي از دانشمندان دليل ضد سرطان بودن كلرو فيل را به سسب خاصيت آن در متوقف كردن يا به هر حال كند كردن متاسيون هاي سلولي ميدانند كه از اين طريق از شروع سرطاني شدن سلول ها جلوگيري مي شود.
در يك مطالعه علمي كه دانشمندان در ايتاليا به عمل آورده اند، مشاهده شده است كه اسفناج قدرت چشمگيري در سد كردن و متوقف كردن پيشروي يكي از مقتدرترين عوامل سرطان زا به نام نيتروزامين دارد و بين چند خوراك نظير هويج، گل كلم،كاهو، تمشك،عصاره اسفناج خام از همه در امر مقابله با نيتروزامين قدرت بيشتري نشان داده است. دانشمندان ژاپني در سال ۱۹۶۹ نتيجه تحقيقاتي را نشان دادند كه در آن آمده است اسفناج در كاهش كلسترول خون در جانوران اثر زيادي نشان داده و در مطالعات ديگر متعاقب آن دريافتند كه برگ اسفناج موجب تسريع تبديل كلسترول به كوپروستانول در بدن مي شود مصرف اسفناج در رژيم غذايي براي بهره گيري از خواص فوق و ساير خواص آن براي هر شخص مستلزم مشاوره پزشك و كارشناس گياه درماني است. زيرا ممكن است براي عده اي خوردن اسفناج به علل خاص فيزيولوژيكي، معارض با برخي اختلا لات جسمي آنها باشد.
استفاده بيشتر از آهن و آنتي اكسيدان اسفناج:
اسفناج در زمستان زياد يافت مي شود و يكي از سبزيهاي سرشار از آهن است. اما آهن آن به سختي جذب بدن مي شود. اگر بلافاصله بعد از پختن اسفناج به آن كمي ليمو ترش يا اسيدسيتريك اضافه كنيم، احتمال استفاده از آهن و آنتي اكسيدان آن افزايش مي يابد.
اسفناج سرشار از الياف است و براي بيماران قلبي و قندي بسيار مفيد است و از ابتلا به سرطان روده بزرگ جلوگيري مي كند و آدمي را جوان نگه مي دارد.
اسفناج از آلودگي هوا جلوگيري مي كند:
بر اساس نتايج پژوهش جديد، اسفناج ميزان سرب موجود در هوا را كاهش مي دهد. در نتايج ابتدايي اين پژوهش آمده است كه با كاشت اسفناج ميزان آلودگي باغ به نصف رسيد. اين اولين پژوهش است كه در آن نقش گياهان در كاهش سرب اطراف خانه ها و مناطق مسكوني بررسي شده است.
پژوهشگران مي گويندكه قدرت اسفناج در پاك كردن خاك و هوا شگفت انگيز است.
(سرب يكي از مسموم كننده هاي بسيار خطرناك دستگاه عصبي است كه سبب بروز مشكلاتي در يادگيري مي شود و روند رشد را كند مي كند.)
ـ اسفناج گياه بومي ايران است، اين گياه يكساله بوده و داراي ساقه اي دراز به ارتفاع نيم متر و برگهاي پهن و نرم و مثلثي شكل به رنگ سبز مي باشد. دو نوع اسفناج بهاره و پاييزه وجود دارد كه اسفناج بهاره در فصل بهار و اسفناج پاييزه در فصل پاييز كاشته مي شود. اسفناج از نظر داشتن ويتامين۳B بسيارغني است وداروي بسيار خوبي براي درمان بيماري پلاگر است .
(بيماري است كه به علت كمبود و ويتامين ۳B در بدن توليد مي شود و از نشانه هاي آن ضعف بدن، تشنج، اختلاف در دستگاه هاضمه و ايجاد لكه هاي قرمز روي بدن است.)
اسفناج داراي مقادير زيادي آهن، يد، كاروتن،كلسيم، پتاسيم، ويتامين هاي ويتامين است.
اسفناج براي بدن فوايد بسيار دارد:
تب را پايين مي آورد، ورم روده كوچك را برطرف مي كند، براي كاهش وزن، رفع يبوست، هضم غذا، گلو درد، رفع تشنگي و سرفه هاي خشك، سرطان، كاهش كلسترول، كم خوني،رماتيسم و نقرس مفيد است.
اين سبزي، عصاب را تقويت كرده، شير مادران شيرده را زياد مي كند و گلبول هاي قرمز خمن را افزايش مي دهد.
البته بهتر است كساني كه مبتلا به ورم مفاصل و سنگهاي كليه و مثانه مي باشند اسفناج نخورند و افراد سرد مزاج نيز آن را با زنجبيل و هل ميل نمايند.
اسيد فلوريك
ـ اسيد فوليك مورد نياز خود را با كلم و اسفناج تأمين كنيد.
مصرف اسيد فوليك در طول دوران بارداري خطر ايجاد شكاف كام و لب را در نوزاد كاهش مي دهد. محققان به تازگي نشان داده اند كه مصرف قرص هاي اسيد فوليك به خصوص د ركساني كه سابقه خانوادگي اين اختلالات را دارند احتمال توليد يك نوزادي با اين نقايص را كاهش مي دهد.
سال هاست كه تأثير اسيد فوليك در پيشگيري از نقايص عصبي و آسيب هاي مخضي جنين شناخته شده است. اخيراً اين مسأله كه اسيد فوليك از ايجاد سندرم دوان(مونگوليسم) و لو كمي پيشگيري مي كند مطرح شده، اما مطالعه اخير از يكي ديگر خواص اسيد فوليك هم پرده برداشته است. سايت (تبيان) در ادامه ياد آور شده است:
پزشكان براي همه خانم هايي كه قصد باردارشدن دارند و همين طور براي خانم هاي باردار در سه ماه اول بارداري، روزي يك قرص لسيد فوليك تجويز مي كنند.
شكاف كام: يك اختلال شايع
شكاف كام و لب، يكي از نقايص جنيني بسيار شايع است. گفته مي شود از هر ۱۰۰۰ نوزاد، يكي با اين اختلال به دنيا مي آيد.
اين اختلال در هفته هاي اول جنيني شكل مي گيرد و زماني كه استخوانهاي صورت و سقف دهان در حال شكل گرفتن هستندو اگر اين استخوانها به درستي در كنار هم جوش نخورند، شكاف كام و لب پديد مي آيد.
كودكاني كه شكاف كام دارند، بايد تحت عمل جراحي قرار بگيرند و حتي پس از آن هم گاهي نياز به گفتار درماني و اقدامات ديگر براي اصلاح تكلم و ……… پيدا مي كنند.
نوزادي كه خواهر يا برادرش به شكاف كام مبتلا باشد ۳۰ تا ۴۰ برابر پيش از كودكان ديگر در معرض خطر ابتلا به اين اختلال قرار مي گيرند.
ـ اسيد فوليك ازسندرمداون پيشگيري مي كند.
تحقيقات نشان داده است كه كودكاني كه در خانواده هايي با سابقه سندرم داون متولد مي شوند، پيش از ديگران در معرض خطر ابتلا به نقايص لوله عصبي قرار دارند. در واقع به نظر مي رسد كه ارتباطي ميان مكانيسم ايجاد كننده اين دو اختلال وجود دارد. لوله عصبي قسمتي از جنين در مراحل اوليه است كه مغز و نخاع را شكل مي دهد و نقص در تشكيل آن باعث اختالاتي نظير آننسفاني(عدم تشكيل مغز) و اسپينابيفيدا(بيرون زدگي قسمت از نخاع از ستون مهره ها ) مي شود. اين اختلالات اگر به مرگ جنين منجر نشوند ناتواني هاي جسمي ايجاد مي كنند كه مي توان به يك كابوس براي كودك و خانواده اش تبديل شود.
تحقيقات نشان داده است اختلالاتي در متابوليسم اسيد فوليك در مادراني كه كودكان مبتلا به نقايص لوله عصبي به دنيا مي آورندو جود دارد و مصرف اسيد فوليك پيش از بارداري و در دو، سه ماهه اول آن مي تواند خطر ايجاد اين نقايص و نيز خطر ايجاد سندرم دوان را كاهش دهد.
ـ اسيد فوليك براي سالمندان هم مفيد است.
غير از فوايد كه اسيد فوليك براي نوزاداني كه مي خواهند تازه به دنيا بيايند دارد، برا ي سالمندان نيز خواص فوق العاده اي دارد كه مي تواند طول عمر آنها را افزايش دهد.
مطالعات محققان نشان داده است مصرف اسيد فوليك در سالمندان خطر ايجاد حمله قلبي و سكته مغزي را كاهش مي دهد.
در واقع اسيد فوليك سطح اسيد آمينه اي موسوم به هوموسيستئينرا در بدن كاهش مي دهد كه اين ماده هم نقش مهمي در ايجاد بيماري هاي قلبي و عروقي دارد.
مطالعات نشان داده است مصرف اسيد فوليك خطر بيماي هاي قلبي را ۱۶ درصد، خطر سكته مغزي را ۲۴ درصد و خطر ترومبوز وريدهاي عمقي (DVT ) را ۲۵درصد كاهش مي دهد.
ـ غذا هايي كه حاوي مقادير زيادي اسيد فوليك هستند عبارتند از:
اسفناج، كلم و ساير سبزيهاي داراي برگ هاي سبز و فراورده هاي تخمير شده اي مثل نان هاي سبوس دار. به طور كلي انواع ميوه ها، سبزي ها، گوشت و فراورده هاي لبني اسيد فوليك دارند.
به طور كلي به خانم هايي كه قصد باردار شدن دارند توصيه مي شود روزانه حداقل ۴۰۰ ميكرو گرم اسيد فوليك مصرف كنند.رژيم غذايي معمول روزانه تقريباً نصف اين مقدار حاوي اسيد فوليك است و به همن علت بهتر است اين ماده يك روز درمان به صورت قرص به آنها تجويز شود. ( قرص هاي اسيد فوليك حاوي يك ميلي گرم اسيد فوليك هستند كه ۵/۲ برابر ميزان توصيه شده است).
البته با رژيم غذايي هم مي توان اسيد فوليك دريافتي روزانه را تأمين كرد.
ا
اگر با دارو ميانه خوبي نداريد، پس بايد به تغذيه خود اهميت بيشتري بدهيد __________________
یک استکان آبغوره بنوشید و حدود 50 ثانیه صبر کنید :

اگر دهانتان آب افتاد ، نشانه بالا بودن قند خون است،

اگر دهان خشک شود نشانه اختلالات کبدی است،

اگر دهان کف آلود یا چسبناک شود ، نشانه بالا بودن چربی خون است.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:15
چند میوه ی ویتامینه آووكادو
كاهش میزان كلسترون بد خون توسط این ماده به بدن كمك می‌كند تا سلامتی و شادابی خود را حفظ كند. تحقیقات دانشگاه بوفالو نشان داده خانمهای ورزشكار دونده‌ای كه روزانه كمتر از 20 درصد روغن مصرف می‌كنند بیشتر از كسانی كه حداقل 13 درصد روغن مصرف می‌كنند دچار جراحت و آسیب می‌شوندPeter j Horvathاستاد این دانشگاه اظهار می‌كند این مشكل برمی‌گردد به رژیمهای بسیار كم كالری كه توسط این خانمها رعایت می‌شود و این رژیم ماهیچه‌‌ها را ضعیف می‌كند‌‌Leslie Bonci مدیر برنامه‌ریزی تغذیه‌ای مركز پزشكی پیترزبورگ می‌گوید :"چند تكه كوچك آووكادو در روز می‌تواند كمبود روغن را در خانمهایی كه نسبت به مصرف روغنها حساسند جبران نماید."

2.نان شیرینی گندمی
به گفته Jackie Berning مدرس تغذیه دانشگاه كولورابو و مشاور تیم‌های ورزشی، نان شیرینی‌های حلقوی بهترین گزینه قبل از انتخاب شیرینی‌هاست. به دلیل وجود فیبر در این شیرینی‌ها معده آن را به آرامی ‌هضم می‌كند در نتیجه آزاد شدن انرژی نیز به آرامی‌ صورت می‌گیرد.

3. موز
این میوه سرشار از پتاسیم بوده و برای درد پهلو نیزخوب است.اگر چه كمبود سدیم در تحلیل عضلات موثر است اما تحقیقات نشان داده پتاسیم نیز در این میان نقش دارد. پتاسیم در جذب آب از دست رفته بدن در اثر عرق كردن نقش بسزایی دارد. موز همچنین سرشار از كربوهیدراتهای انرژی‌زاست. یك موز متوسط 400 میلی گرم پتاسیم دارد كه به اندازه پتاسیم موجود در دو تكه نام گندم است.

4. توتها
در پی تحقیقات اخیر صورت گرفته در باره توتها این مواد در لیست 20 مواد حاوی آنتی اكسیدان قرار گرفت. تنها چند دانه زغال اخته،تمشك و توت سیاه بهترین منبع این ماده غذایی است كه ماهیچه‌ها را از صدمات رادیكالهای آزاد كه در پی ورزش ایجاد می‌شود حفظ می‌كند. سعی كنید این میوه را با پوست میل كنید. هر چه رنگ آنها تیره‌تر باشد خاصیت‌شان بیشتر می‌شود.

5. هویجچشمان خود را ببندید و تصوركنید دارید یك شكلات را با صدای خش خش می‌خورید. هویج حاوی كربوهیدراتهای مركب است كه انرژی را به ماهیچه‌ها میرساند و همچنین سرشار از پتاسیم برای كنترل فشار خون و جلوگیری از انقباض ماهیچه‌هاست. نصف فنجان هویج تنها دارای 35 كالری است.


6.برشتوک غلات
مواد غذایی سالمی‌كه سرشار از كربوهیدراتهای مركب و پروتئین سازنده ماهیچه‌هاست. یك ساعت قبل از شروع ورزش به میزان 200 كالری غذای سبك مصرف كنید كه حاوی 4/3 فنجان غلات با 4 اونس شیر پر چرب باشد. زمانی كه قبل از ورزش كردن با تغذیه مناسب انرژی لازم را به بدن خود می‌رسانید، می‌توانید سخت‌تر و طولانی‌تر ورزش كنید و بعد از اتمام ورزش هم به پر خوری روی نمی‌آورید.

7. ران مرغ
كمبود آهن و روی در بدن باعث ایجاد خستگی در شما می‌شود. ران مرغ و یا بوقلمون با روش پخت آب پز این كمبود را جبران می‌كند. گوشت ماكیان(مرغ و...) به نسبت گوشت قرمز از میزان چربی كمتری برخوردار است و در عین حال سرشار از آهن و روی و ویتامینهای گروه B است كه خانمها شدیداً به این مواد نیاز دارند.


8. شیر كا كائو
به غیر از كلسیم در شیرعناصر دیگری نیز یافت می‌شوند. در واقع می‌توان گفت شیر یك غذای كامل است كه انرژی مفید بسیار زیادی به انسان می‌دهد و در عین حال كالری بدن را بالا نمی‌برد. نوع كاكائویی آن هم دقیقاً سرشار از كلسیم، ویتامین و مواد معدنی است. اما مطالعات جدید نشان داده است كاكائو در تقویت ماهیچه‌ها نیز نقش بسزایی دارد.


9. پنیركم‌چرب
هرنصف فنجان از این نوع پنیر حاوی 14 گرم پروتئین، 75 میلی‌گرم كلسیم و 5 گرم كربوهیدرات است. پروتئین موجود در پنیرماهیچه‌های میكروسكوپی را كه در اثر تمرینات سخت ورزشی تحلیل رفته‌اند تقویت می‌كند.


10. زغال اخته
این میوه بسته‌بندی شده، سرشار از كربوهیدرات(در هر 4/1 فنجان 25 گرم ) است. علاوه بر آن حاوی تركیبات proathocyanin است كه در درمان عفونتهای ادراری و تكرر ادرار بسیار موثر است.

11. تخم مرغ
یك عدد تخم مرغ در روز 215 میلی گرم از كلسترول خون را تامین می‌كند. انجمن قلب آمریكا مصرف روزانه بیش از 300 میلی گرم پیشنهاد می‌كند. به علاوه، زرده تخم مرغ منبع خوبی از آهن و سرشار از لسیتین است.

12. بذركتانزمینیكتان سرشار از فیبر است كه به آن لیگنان گفته می‌شود و برای سلامتی روده‌ها مفید است. این ماده حاوی فیبرهای قابل محلول و غیر محلول در آب می‌باشد كه بدن را تنظیم می‌كنند. زمانی كه ورزش سخت انجام می‌دهید روزانه 1 تا 2 قاشق سوپخوری از این ماده را با غلات مخلوط كرده و مصرف نمایید.

13. پرتقال
میوه‌ای كه در تمام طول سال قابل دسترس است و سرشار از ویتامین c است و به بافتهای ماهیچه كمك میكند . یك عدد پرتقال حاوی مقدار 75 میلی گرم ویتامین c است كه یك خانم در طول روز نیاز دارد. این ویتامین در ساخت كلاژن نقش اساسی دارد واستخوانها را قوی می‌كند.

14. بادام زمینی
مصرف روزانه 2 اونس بادام زمینی، قدرت ماهیچه‌ها را بالا می‌برد. روغن موجود در این ماده با دادن انرژی به ماهیچه‌ها باعث می‌شود كه ماهیچه‌ها گلیكوژن را در خود ذخیره كنند و از روغن گرفته شده از بادام برای آزاد كردن انرژی استفاده كنند.

15. سیب زمینی
مقداری نمك و یك عدد سیب زمینی پخته شده یك دستور غذایی ساده و محلول در آب را تشكیل می‌دهد. سدیم و پتاسیم به حفظ تعادل مایعات بدن در بیرون و خارج از سلولها كمك كرده و منجر به عملكرد بهینه ماهیچه ها می‌شود.16. ماهی سالامون
این ماهی برای قلب بسیار مفید است و اما تحقیقات جدید نشان داده است روغن‌ِهای اشباع شده تك واحدی و روغنهای امگا 3 چربیهای شكمی‌ را كاهش می‌دهند و این مسئله می‌تواند برای خانمها مفید باشد تا با كاهش چربی‌های بطنی، تخمدانهای خود را تقویت كنند __________________
یک استکان آبغوره بنوشید و حدود 50 ثانیه صبر کنید :

اگر دهانتان آب افتاد ، نشانه بالا بودن قند خون است،

اگر دهان خشک شود نشانه اختلالات کبدی است،

اگر دهان کف آلود یا چسبناک شود ، نشانه بالا بودن چربی خون است.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:15
خواص جادويي توت‌ فرنگي

خواص‌خوراکی‌ها

يكي از خوشمزه‌ترين خوردني‌هاي اين فصل كه اكنون به لطف كاشت گلخانه‌اي در طول سال قابل دسترسي است - البته با قيمت گران- توت‌فرنگي است.
تقريبا همه مردم به جز آنهايي كه به توت فرنگي آلرژي دارند، اين ميوه خوش‌طعم و زيبا را كه از خانواده رز است، دوست دارند. اما تنها ظاهر فانتزي توت فرنگي نيست كه آن را به ميوه‌اي مشهور تبديل كرده بلكه خواص جادويي آن در مقايسه با ديگر ميوه‌ها، توجه پزشكان را جلب كرده است.
به گفته متخصصان تغذيه، توت فرنگي خاصيت ضد سرطاني قوي‌اي دارد و از ساختار سلول‌ها محافظت مي‌كند.
همچنين تحقيقات نشان مي‌دهد كه اين ميوه خوشرنگ، عملكرد مغز را بهبود مي‌بخشد و روند زوال سلول‌هاي آن را به تاخير مي‌اندازد.
علاوه بر اين ميزان كالري موجود در توت‌فرنگي بسيار پايين و سطح ويتامين‌ها و املاح آن بسيار بالا ست و به همين دليل يك پاي ثابت رژيم‌هاي غذايي است.
توت فرنگي منبع بسيار غني ويتامينc و فيبر است و سطح كلسترول بد خون را پايين مي‌آورد.
پزشكان مي‌گويند يك فنجان از اين ميوه بدون چربي و كلسترول، 50 كالري، 5/11گرم كربوهيدرات، 4 گرم فيبر و 45 ميلي گرم پتاسيم دارد.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:16
مفیدترین میوه نام برده شد

دانشمندان استرالیایی بعد از تحقیقات همه جانبه و بیشمار به این نتیجه رسیده اند که بیشترین میزان مواد مفیدی که نه تنها ریسک ابتلا به غدد سرطانی را کاهش داده بلکه ارگانیزم را از بیماری های عروقی و قلبی در امان نگاه می دارد، در سیب موجود است.
به گفته کارشناسان سیب به لطف وجود آنتی اکسیدانت های قوی در خود واکنش مطلوبی بر ارگانیزم انسان می گذارد.
در هر سیب دو برابر بیش از چای، سه برابر بیش از پرتقال و بیش از هشت برابر نسبت به موز آنتی اکسیدانت وجود دارد.
پیش از این دانشمندان آمریکایی ثابت کرده بودند که مصرف دائم سیب و آب سیب از تخریب سلول های مغزی که موجب فراموشی خاطر می شوند، جلوگیری می کند.

S@eed_strong
15-02-2009, 02:16
خواص دارویی قارچ هاي خوراكیقارچ و پروتئين ـ قارچ هاي خوراكي و مخصوصاً قارچ تازه حاوي مقادير فراوان پروتئين مورد نياز بدن است كه از اين نظر ميزان پروتئين آن حدود ۲ برابر پروتئين اغلب سبزيجات و ساير حبوبات مي باشد.
پروتئين قارچ از لحاظ اسيدهاي آمينه كه همانا جزء اصلي پروتئين را تشكيل مي دهد جزو غني ترين پروتئين ها محسوب مي شوند و از لحاظ ارزش غذايي در حد فاصل پروتئين گوشت و پرتئين گياهي قرار دارد.
از طرفي پروتئين قارچ به دليل داشتن مقادير فراوان آب و رطوبت نسبت به سبزيجات و حبوبات بسيار مطبوع و قابل هضم است. به طوري كه ۹۰ ـ ۷۰ درصد قابليت هضم پذيري دارد. به طور كلي ارزش بالاي پروتئين قارچ و قابليت هضم پذيري بالاي آن باعث شده كه مصرف آن براي سالمندان و سالخوردگان بسيار توصيه گردد.
قارچ و دريافت كالري ـ همان طور كه مي دانيد كربوهيدراتها يكي از مهم ترين منابع انرژي براي بدن هستند. قارچ هاي خوراكي به علت داشتن ۲/۴ در صد كربو هيدرات قادرند به طور ميانگين ۱۰۰ كيلو ژول در ۱۰۰ گرم قارچ، انرژي توليد كنند كه اين ميزان انرژي در نوع خود بسيار قابل توجه است.
قارچ و چربي ـ يكي از مهمترين ويژگي هاي قارچ كه باعث شده متخصصين تغذيه آن را بسيار توصيه كنند در صد كم چربي آن است. قارچ هاي خوراكي داراي درصد بسيار كمي از چربي هستند كه اين مقدار در حدود ۱% تا ۳% وزن تر آن مي باشد.
لذا كساني كه از رژيم غذايي لاغري در برنامه غذايي شان استفاده مي كنند مي توانند از قارچ بهره ببرند و به هيچ وجه نگران بالا رفتن چربي خونشان نباشند.
قارچ ها و ويتامينهاي مورد نياز بدن ـ مصرف روزانه ۱۰۰ گرم قارچ خوراكي نياز بدن به ويتامين c را برطرف مي كند. علاوه بر اين قارچ منبع بسيار خوب ويتامين B۱ و B۲ است. كمبود ويتامين B۱ مي تواند زمينه ساز بسياري بري بري باشد .
همچنين ويتامين B۱۲ از ويتامين هاي ضزوزي براي خونسازي به شمار مي رود. كمبود ويتامين B۱۲ باعث بروز آنمي و يا كم خوني مي شود. به طور كلي مصرف ۱۰۰ گرم قارچ خوراكي تازه نياز روزانه افراد بالغ به ويتامينهاي محلول در آب را برطرف مي كند.
قارچ و عناصر معدني ـ عناصر معدني موجود در قارچ در مقايسه با سبزيجات و ميوه جات هم از كيفيت بهتري برخوردار هست، هم از نظر كميت در سطح بسيار خوبي قرار دارد. قارچ خوراكي داراي ميزان چشم گيري پتاسيم، آهن و مس است و قادر است فسفر مورد نياز بدن را به طور كامل تأمين كند. كلاهك قارچ سرشار از فسفر است.
ساير تركيبات قارچ هاي خوراكي ـ اسيد فوليك: يكي از مهمترين تركيبات موجود در قارچ كه بسيار مورد توجه قرار مي گيرد اسيد فوليك موجود در آن است. در حال حاضر يكي از مهم ترين علت هاي كم خوني در افراد به خصوص در خانم هاي باردار كمبود اسيد فوليك است.
قارچ هاي خوراكي به سبب داشتن مقادير فراوان اسيد فوليك از جمله بهترين منابع غذايي براي اين دسته از افراد محسوب مي شود
لوواستاتين: از جمله تركيبات مهم موجود در قارچ همين لوواستاتين است. قارچ ها به طور طبيعي توليد لوواستاتين مي كنند و اين تركيب بسيار در كاهش چربي و كلسترول خون مي تواند مؤثر واقع شود.
بيوفريوليد: در قارچ تركيبي به نام بيوفريوليد وجود دارد كه از تشكيل مخزن چربي خطرناك در شريانها جلوگيري مي كند. اين ماده از تشكيل كلسترول هاي بد خون (LDL )و اسيد هاي چرب در سلولها و خون جلوگيري مي كند.
در زمستان قارچ بخوريد:
قارچ استخوانها را تقويت مي كند، خستگي را برطرف مي كند، كمبود ويتامين D را بر طرف مي كند. پرتو خورشيد در بدن ويتامين D توليد مي كند اما در زمستان بدن اين وضعيت را ندارد كه از پرتو خورشيد به خوبي استفاده كند و ويتامين D توليد كند. پس در زمستان خوردن مواد غذايي توصيه مي شود كه داراي اين ويتامين باشد. ويتامين D سبب جذب كلسيم در روده مي شود تا بالافاصله در استخوانها به مصرف برسد. براي اينكه همه مواد مغذي به بهترين شكل جذب شوند نياز به ويتامين هاي گروه «ب» است. قارچ بخشي از اين ويتامين ها را تدمين مي كند و هر سلول در بدن ما به ويتامين (B۲ )قارچ نياز دارد تا بتواند انرژي كسب كند تا ما زود خسته و كم حوصله نشويم.
قارچ را بايد پخته خورد، زيرا قارچ آلوده به موادي است كه فقط با پختن از بين مي رود اما قارچ هايي كه در واحدهاي صنعتي توليد مي شوند مي توان بدون هيچ مشكلي پس از تميز كردن مصرف كرد.
توجه: اكيداً توصيه مي كنيم كه از خريد قارچهاي فله اي به شدت و به جدّ بپرهيزيد. صرف نظر از اين كه احتمال مسوميت از طريق اين نوع قارچها بسيار بالاست كيفيت پايين اين قارچها و آلودگي بسيار آنها از جمله مهمترين معضل هاي اين نوع قارچ هاست.
حتماً قارچ مورد نياز خود را از مراكز معتبر و به صورت بسته بندي هاي بهداشتي تهيه فرماييد. هر گونه تغيير رنگ ظاهر قارچ و هر گونه احساس مزه نامطبوع بايد مورد توجه قرار گيرد و از مصرف آنها خودداري شود. قارچ هايي كه تغيير رنگ داده اند و كلاهكشان سياه و يا خاكستري شده از كيفيت خوبي برخوردار نيستند.
ـ تحقيقات پزشكي نشان مي دهد كه با خوردن قارچ، دستگاه دفاعي بدن تقويت مي شود، طول عمر افزايش مي يابد، كلسترول خون پايين مي آيد، گردش خون در بدن بهبود مي يابد. ويروسها از بين مي رود، از بروز بيماري هاي قلبي جلوگيري مي شود. قارچ مقدار زيادي كربوهيدرات و آهن دارد پزشكان به بيماران ديابتي و افرادي كه به تقويت دستگاه ايمني بدن خود اهميت مي دهند و كساني كه برنامه خاص غذايي (رژيم) دارند خوردن قارچ را توصيه مي كنند.